Jedna z najciekawszych turystycznie stolic Europy - Budapeszt bezpośrednio z poznańskiego lotniska

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Budapeszt – stolica Węgier, największe miasto tego państwa i od lat uznawane za jedno z najciekawszych turystycznie miast Europy. Wiadomość o tym, że od jesieni będzie można tam polecieć bezpośrednio z Poznania bardzo ucieszyła pasażerów poznańskiego lotniska. Co takiego jest w Budapeszcie co sprawia, że trzeba je zobaczyć?

Gdy już dokonamy zakupu biletów lotniczych warto zaplanować cały wyjazd. Turystów z pewnością ucieszy fakt, że stolica Węgier jest miastem stosunkowo tanim jak na jedną z najczęściej odwiedzanych stolic w Europie. Zarówno noclegi, jak i jedzenie często bywają nieco tańsze niż w Polsce.

Budapeszt można zwiedzać na kilka sposobów. Z uwagi na bliskość najpopularniejszych zabytków i atrakcji, wielu decyduje się na zwiedzanie miasta pieszo. Gdy jednak ktoś chce poznać Budapeszt nieco lepiej, ma mało czasu lub po prostu nie ma ochoty na wędrówki, to może skorzystać z dobrze rozwiązanego transportu zbiorowego. Do wyboru są m.in. cztery linie metra, tramwaje, autobusy (w tym „hop on i hop off”), trolejbusy, statki na Dunaju, a nawet riksze.

Choć miasto zachwyca pod wieloma względami, jest kilka miejsc i atrakcji, które muszą znaleźć się na turystycznej trasie zwiedzania.
 
Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków jest Parlament Węgierski, który należy do jednych z najbardziej okazałych budynków parlamentu na świecie. Został wybudowany z okazji obchodów tysiąclecia państwa w 1896 roku. Co ciekawe, w dwóch salach, w których dawniej odbywały się obrady Izby Wyższej i Izby Niższej znajdują się herby wszystkich sześciu dynastii panujących na Węgrzech, w tym także Jagiellonów.
Pozostając w temacie siedzib głów państwowych, nie można pominąć Zamku Królewskiego w Budapeszcie. Choć obecny budynek nie przypomina swojego pierwowzoru zburzonego przez Turków, to XVII-wieczny obiekt robi ogromne wrażenie zarówno w dzień jak i w nocy.
Podczas zwiedzania miasta warto wybrać się również na Plac Bohaterów, który podobnie jak budynek parlamentu oraz wiele innych obiektów, powstał z okazji tysiąclecia istnienia państwa. Na środku placu znajduje się Pomnik Tysiąclecia w tym 34-metrowa kolumna z figurą Archanioła Gabriela, który według podań i legend, miał ukazać się świętemu Stefanowi (pierwszemu królowi węgierskiemu) i w ten sposób przekonać go do przyjęcia chrześcijaństwa. Na placu znajduje się również 85-metrowa koumnada, na której umieszczono postacie ważne dla historii Państwa Węgierskiego – wśród nich jest także Ludwik I, w Polsce znany jako Ludwik Węgierski, czyli król Polski i Węgier.
Plac Bohaterów połączony jest Aleją Andrassy z Placem Elżbiety. Aleja jest atrakcją samą w sobie, bowiem to tutaj znajduje się szereg budynków dyplomatycznych i ambasad oraz liczne muzea. W 2002 ulica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Budapeszt słynie również z wielu imponujących mostów nad Dunajem, które łączą dwie dawne części miasta – Buda i Peszt. Najsłynniejszym jest Most Łańcuchowy, czyli Most Szechenyiego, wybudowany w latach 1838-1849. Warte uwagi są jednak także inne mosty – Wolności, Małgorzaty i Elżbiety.
Będąc nad rzeką warto zatrzymać się także przy Pomniku Buty, który znajduje się niedaleko Parlamentu. Żelazne odlewy butów symbolizują ofiary holocaustu na Węgrzech, jakiego dokonano w czasie II wojny światowej. Żydzi byli rozstrzeliwani nad brzegiem, a ich ciała wrzucano wówczas do rzeki.
 
Panoramę miasta najlepiej oglądać z Góry Gellerta znajdującej się w części Buda na wysokości 235 metrów. Można z niej podziwiać widok na Dunaj oraz Peszt, czyli wschodnią część miasta. Na szczycie znajduje się również Statua Wolności Węgier oraz Cytadela.
Punktem obowiązkowym zwiedzania Budapesztu jest również Baszta Rybacka, która jest piękna sama w sobie, ale przyciąga turystów również tym, że z jej baszt można podziwiać całą historyczną część Pesztu.
Warto zajrzeć także do Bazyliki św. Stefana, czyli największego kościoła w Budapeszcie, która poświęcona jest pierwszemu królowi węgierskiemu. Ogromny obiekt kryje w sobie wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych i ozdób.
Jest to jedynie część atrakcji stolicy Węgier. O tym, dlaczego miasto jest tak popularne wśród turystów i miłośników architektury warto przekonać się samemu. Od 28 października będzie można polecieć tam bezpośrednio z lotniska Poznań-Ławica. Loty realizowane będą w poniedziałki i piątki co pozwala na zaplanowanie zarówno weekendowego jak i nieco dłuższego wyjazdu.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA