Poznań – miasto turystyczne czy dobra baza mieszkaniowa?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Poznań dla jednych to przede wszystkim Rynek, koziołki, Święty Marcin, a dla drugich Międzynarodowe Targi Poznańskie czy jezioro Malta. Atrakcji turystycznych tu na pewno nie brakuje. Czym innym jest jednak zwiedzać miasto, a czym innym w nim mieszkać. Czy mieszkanie w Poznaniu to dobra decyzja? Sprawdźmy, jak wygląda to z perspektywy mieszkańców.

Sztuka, nauka i rozrywka

Tym, co łączy zainteresowanie turystów i osób, które chcą nabyć mieszkanie w Poznaniu, są liczne instytucje kulturalne. Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuk Użytkowych – Zamek Przemysła czy Podziemia Katedry Poznańskiej to tylko niektóre miejsca warte odwiedzenia. Nie brakuje też miejsc, gdzie można zrobić zakupy – takich jak centrum Posnania. Swoistym połączeniem miejsca kultury i centrum handlowego jest emblematyczny Stary Browar. Warto też pamiętać o tym, że Poznań słynie z bardzo dobrych uczelni, które nie tylko kształcą studentów, lecz również sprzyjają inwestycjom w mieście, przez co łatwo znaleźć tu pracę.

Nie tylko rynek

Przeciętny turysta kojarzy Poznań głównie ze względu na Rynek, ulicę Święty Marcin i słynne trykające koziołki. Dla poznaniaków jest to tylko jedno z licznych miejsc, które można odwiedzić po pracy czy w trakcie weekendu. Turyści zapuszczają się oczywiście też w miejsca takie jak Ostrów Tumski i Śródka, lecz życie towarzyskie toczy się nie tylko tam. Jeżyce i Wilda (na której jeszcze do niedawna, jeśli wierzyć słowom znanej piosenki, „mieszkał szatan”) to dzielnice, które bardzo zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Jak grzyby po deszczu powstają tu nowe knajpki i miejsca kultury. Poznaniacy mogą być nie tylko spokojni o swoje bezpieczeństwo, ale także pewni, że – niezależnie od gdzie mieszkają – nie będą się nudzić. Słowem, tętno miasta bije nie tylko w jego sercu.

Miasto otwarte na mieszkańców

Choć mogłoby się wydawać, że Poznań obfituje przede wszystkim w atrakcje turystyczne, prawdą jest, że to jedno z nielicznych miast w Polsce, które naprawdę dba o swoich mieszkańców. Dobitnym potwierdzeniem tego faktu jest prestiżowe pierwsze miejsce w rankingu „„Miasta otwarte na ludzi” – zestawieniu przygotowanym w 2019 roku przez magazyn Forbes. Poznań jest tolerancyjny i otwarty, co widać po olbrzymiej liczbie lokalnych inicjatyw i organizacji pozarządowych, które swoją siedzibę mają w stolicy Wielkopolski. Pozytywne opinie o życiu miejskim nad Wartą powstają również dzięki doskonałej infrastrukturze – w mieście znajdziemy nie tylko żłobki, przedszkola i szkoły, ale także zadbane i czyste place oraz zielone skwery.

Komunikacją miejską po mieście i okolicy

Kolejny atutem dla mieszkańców jest komunikacja miejska. Dzięki nienagannej organizacji transportu publicznego (wyjątkiem jest oryginalny sposób obliczania ceny biletu, do którego trzeba po prostu przywyknąć), mieszkanie w Poznaniu nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego auta. Bez większego problemu dostaniemy się w każdy zakątek miasta szybko i na czas. Autobusy kursują również poza strefą A, czyli też do podpoznańskich miejscowości, takich jak Komorniki i Luboń czy Suchy Las. Do niektórych z nich dojedziemy również koleją.

Trzy godziny do Warszawy, trzy do Berlina

Popatrzmy na mapę. Stolicę Wielkopolski dzieli od Warszawy nieco ponad 300 kilometrów, a do Berlina jest nawet nieco bliżej. Mieszkanie w Poznaniu może opłacić się również podróżnikom, którzy z łatwością dojadą nie tylko na lokalne lotnisko Ławica, lecz również na jedno z lotnisk w Warszawie lub Berlinie, skąd dolecieć można praktycznie wszędzie. Jeżeli wolimy samochód, na wakacje do Kołobrzegu dojedziemy w mniej niż 4 godziny, czyli nieznacznie dłużej niż na weekend w Jeleniej Górze. Poznań jest więc położony rewelacyjnie, jeżeli chodzi o podróże krajowe.

 

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA