"Zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia. Na które inwestycje zabraknie miastom pieniędzy?

Autor: Kurier PAP fot. pixabay
REKLAMA

Ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich odpowiedziało na ankietę i podało inwestycje, z których będą musiały zrezygnować w kolejnym roku z powodu uszczuplenia wpływów podatkowych. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe, sportowe - podaje ZMP.

Jak wylicza korporacja samorządowa, "od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej". "W miastach członkowskich Związku Miast Polskich to 4 miliardy złotych rocznie mniej z budżetu państwa" - podkreślono.

Zmiany o których mowa to "zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia (ustawa weszła w życie 1 sierpnia) oraz rządowy projekt, który zakłada m.in. obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Przewidziane w nim rozwiązania mają wejść w życie 1 października br.

Wobec tych zmian Związek Miast Polskich poprosił miasta członkowskie o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować wiedząc, ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w podatku PIT. Na wypełnienie specjalnej ankiety miasta miały czas do 30 lipca.

Jej efektem jest opracowanie ZMP "na temat zagrożonych inwestycji w miastach" pt. „Czego miasta nie wybudują". Które inwestycje w Wielkopolsce nie zostaną zrealizowane?

- Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Trzciance
- Fabryka Kultury (adaptacja budynków na potrzeby ośrodka kultury) w Kaliszu (planowana wartość zadania w 2020 r. to 8.000.000,00 zł)
- Budowa kolejnego odcinka Szlaku Bursztynowego, wewnętrznej ramy komunikacyjnej miasta po stronie północno-wschodniej w Kaliszu (wartość 14.255.848,92 zł)
- Budowa drogi łączącej południową część miasta z zachodnią w Gostyniu
- Modernizacja i rozbudowa sieci wodociągowych, kanalizacyjnych sanitarnych, deszczowych w Odolanowie
- Budowa Centrum Multiopieki w Złotowie

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA