Zachęcali do udziału w pokazach produktów obiecując prezenty, których nie było - kilkumilionowa kara UOKiK dla firmy z Wielkopolski

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył prawie 4 miliony złotych kary na firmę z Opalenicy w Wielkopolsce, która sprzedaje produkty podczas pokazów skierowanych głównie do seniorów. Okazało się, że firma zachęcając do udziału w pokazach oferowała prezenty dla każdego uczestnika. Tymczasem okazywało się, że upominki nie istnieją, a losowane „nagrody” są płatne.

Jak informuje UOKiK w swoim komunikacie firma Exito z Opalenicy zajmuje się sprzedażą urządzeń do masażu, robotów kuchennych, mat leczniczych, oczyszczaczy powietrza i innych podobnych produktów na pokazach. Oferta skierowana jest w dużej mierze do seniorów. Urząd otrzymał jednak wiele skarg na sposób, w jaki firma zachęca do udziału w pokazach.

Ustalono, że Exito zapraszając na program obiecuje „prezent” dla każdego uczestnika, a dodatkowo, podczas samego pokazu losowana jest jeszcze kolejna „nagroda”. Okazało się jednak, że prezenty nie istnieją, a za „nagrodę” trzeba zapłacić.

„Firma prezentuje ofertę jako szczególną okazję. Twierdzi, że konsument może zaoszczędzić nawet kilkanaście tys. zł. Tymczasem koszt zestawów jest sztucznie zawyżany, a ceny sprzed promocji nigdy nie istniały. Tymi wszystkimi zabiegami Exito chce namówić konsumentów do tego, żeby kupowali kosztowne produkty.”
UOKiK


Co więcej, klienci nie mogą odstąpić od umowy kupna-sprzedaży. Exito tłumaczy to faktem, że oferta dotyczy produktów z promocji i wyrobów medycznych. Zdaniem UOKiK takie działanie jest niezgodne z prawem, ponieważ w przypadku zawierania umowy podczas pokazów klient ma 14 dni na odstąpienie od niej.

„Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców”
Marek Niechciał, prezes UOKiKKara rzeczywiście jest wysoka. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na Exito prawie 4 mln zł kary (3 936 270 zł). Firma musi zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności. Klienci otrzymają od Exito listy z informacją o decyzji.

Firma ma prawo odwołać się do sądu od decyzji w ciągu 30 dni.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA