City break w Odessie bezpośrednio z Poznania od jesieni

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Odessa to kolejne ukraińskie miasto, do którego od jesieni tego roku będzie można polecieć bezpośrednio z lotniska Poznań-Ławica. Loty realizowane będą dwa razy w tygodniu, co umożliwia kilkudniowe wyjazdy turystyczne. Co warto zobaczyć?

Choć samo miasto ma około 200 lat, to jego historia sięga o wiele dalej. Przed przyznaniem praw miejskich na obszarze tym znajdowała się twierdza, która z uwagi na swoje położenie miała strategiczne znaczenie. Po oficjalnym uznaniu Odessy za miasto, o jej rozwoju stanowiła przede wszystkim obecność portu, z którego korzystali kupcy i mieszkańcy, przez co miasto stało się jednym z największych pod względem ludności na obszarze ówczesnego Imperium Rosyjskiego.
 
Rozwój miasta wstrzymała dopiero I wojna światowa, a lata 30. przyniosły ożywienie gospodarcze, które znów zostało stłumione, tym razem przez wybuch II wojny światowej.
 
W okresie powojennym Odessa znów stała się jednym z najważniejszych punktów w tym rejonie z uwagi na port, a także bycie letnim kurortem, do którego zjeżdżało wielu mieszkańców Związku Radzieckiego, a później Rosji.
 
Zawiła historia jest jednym z powodów, dla którego turyści chętnie odwiedzają to miasto. Ważna informacją dla podróżnych jest fakt, że po Odessie można poruszać się tramwajami, trolejbusami, kolejką elektryczną oraz marszrutkami.
 
Podczas pobytu w Odessie koniecznie trzeba zwiedzić okolice dworca kolejowego i plac Pryvokzalna. Podobnie jak w innych ukraińskich miastach, budynek i architektura dworca przypomina mały pałac, a nie miejsce transportu publicznego.
 
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest ul. Deribasivska, najpopularniejsza w mieście, pełniąca funkcję deptaku, który prowadzi do centrum. Co ciekawe, to tutaj przez pewien czas mieszkał Adam Mickiewicz. W okolicy znajduje się również Pasaż, czyli dawne centrum handlowe, które zachwyca zdobionymi rzeźbami. Znajduje się on w parku miejskim, który jest atrakcją samą w sobie, z uwagi na… metalowe krzesło, będące pomnikiem ku czci twórców komedii „Dwunaste krzesło”, czyli Ilya Ilfa oraz Yevgeni Petrova.
 
 
Będąc w Odessie uwagę podróżnych przykuwają również Filharmonia Miejska oraz Teatr Opery i Baletu. W pobliżu znajduje się również ul. Polska, która kilka lat temu została podzielona, a jej fragment nazwano ul. Lecha Kaczyńskiego. Nie brakuje również miejsc sakralnych, w tym katedr, kaplic, cerkiew i soborów.
 
Choć miejski port nie tętni życiem tak jak za czasów swej świetności, wciąż przykuwa zainteresowanie turystów, głównie ze względu na dwa słynne pomniki – Złotego Dziecka i Żony Marynarza.
 
W pobliżu portu znajdują się słynne Schody Potiomkinowskie, uwiecznione w wielu filmach, z których można udać się na dalszy spacer w kierunku kolejnych turystycznych obiektów – Pałaca Szacha, pomnika Pomarańczy czy pałacu Woroncowa. Nieco dalej znajduje się również Pałac Potockich, w którym mieści się Odeskie Muzeum Sztuki.
 
Odessa to także kurort turystyczny, dlatego zarówno w samym mieście jak i okolicach nie brakuje plaż. Te bliżej centrum są zwykle o wiele bardziej zatłoczone od tych położonych nieco dalej, które wybierają sobie przede wszystkim osoby ceniące sobie spokój.
 
Do Odessy będzie można latać bezpośrednio z poznańskiego lotniska Ławica już od 20 października. Loty realizowane będą przez linię Ryanair dwa razy w tygodniu – w środy i soboty, co pozwala na zaplanowanie kilkudniowej wycieczki na Ukrainę.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA