Od dziś pasażerowie mogą sprawdzać, gdzie aktualnie znajduje się pojazd komunikacji miejskiej, na który czekają

Autor: Codzienny poznań AK fot. redakcja
REKLAMA

Od dzisiaj pasażerowie ZTM Poznań mogą dowiedzieć się, w którym miejscu aktualnie znajduje się tramwaj lub autobus, na który czekają. Udostępnione dane z GPS można oglądać np. w aplikacjach na telefony.

O możliwość „podejrzenia” rzeczywistej lokalizacji środka lokomocji pasażerowie dopytywali od lat. Dzięki temu łatwiej jest im określić np. czy zdążą na przesiadkę lub czy tramwaj, na który czekają przyjedzie zgodnie z rozkładem.

Udostępnienie danych GPS pojazdów to element wprowadzania idei Smart City w Poznaniu.

„Inteligentne miasto z myślą o mieszkańcach zbiera, zarządza i udostępnia dane po to, aby każdy mógł z nich swobodnie korzystać.”
Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City


Dane można wykorzystać np. do stworzenia aplikacji, która będzie ułatwiać codzienną podróż pasażerom.

„Dzięki współpracy z partnerem technologicznym, Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, dane z wielu systemów zostały zebrane i opracowane według międzynarodowego standardu zapisu o rozkładach jazdy i przystankach, dzięki czemu można je pobrać w postaci plików GTFS-RT (Realtime)”
Daniel Wawrzyniak, ZTM PoznańDodatkowo, dostępne są także informacje m.in. na temat tego, czy dany pojazd jest niskopodłogowy, czy posiada klimatyzację, biletomat czy miejsce do przewożenia rowerów.


„Otwieramy dane, aby ułatwić funkcjonowanie w mieście i dać możliwość współdecydowania o sposobie wykorzystania materiałów będących w posiadaniu Miasta. Cieszę się, że samorząd, wspólnie z partnerami biznesowymi, tworzy nowoczesne miasto”
Daniel Wawrzyniak, ZTM PoznańZanim udostępniono dane ZTM przeprowadził szereg testów, w których udział brali m.in. zainteresowani nimi twórcy aplikacji. W efekcie, pasażerowie mogą już od dziś sprawdzić, gdzie znajduje się ich środek lokomocji. Jedną z powstałych aplikacji jest "Kiedy Pojadę - PEKA” dostępna na urządzenia z systemem Android. W zakładce mapa dostępny jest przełącznik umożliwiający wyświetlenie pojazdów będących w trasie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA