"Studio Browar Wakacje" ekologia na co dzień

Autor: A. Karczewska grafika: Mikołaj Rój
REKLAMA

Przed nami kolejny odcinek programu Studio Browar Wakacje realizowanego przez portal codziennypoznan.pl na żywo, prosto z Dziedzińca Sztuki Starego Browaru. Tym razem, głównym tematem rozmów z naszymi gośćmi będzie przede wszystkim ekologia, nie tylko ta związana ze środowiskiem naturalnym, ale także codziennym życiem zabieganego społeczeństwa. Programy to nie tylko ciekawe spotkania i dyskusje, ale również okazja, by przyjrzeć się temu, jak wygląda realizacja programu telewizyjnego, ponieważ całość odbywa się na oczach widzów na Dziedzińcu.

Studio Browar Wakacje to pierwszy w Poznaniu lifestylowy program telewizyjny nadawany w formie otwartego studia z udziałem publiczności. Postanowiliśmy przenieść nasze studia z redakcji na otwartą przestrzeń, by pokazać osobom zgromadzonym na Dziedzińcu Sztuki, jak wygląda produkcja programu. Emisja odbywa się w każdy piątek, o godzinie 17:00, aż do końca wakacji letnich. Od września powrócimy z piątkowymi programami do studia w naszej redakcji.
 
W programie pojawiają się niezwykli goście, zarówno ze świata biznesu, jak i sztuki, medycyny, show-biznesu, organizacji pozarządowych, motoryzacji czy mody oraz wielu innych dziedzin życia.
 
W najbliższym odcinku, który poprowadzą Anna Drzazga, dziennikarka MC Radio oraz Studio Browar Piątek portalu Codzienny Poznań oraz Joanna Małecka, redaktor naczelna magazynu „Sukces po poznańsku”, skupimy się przede wszystkim na ekologii, jednak nie będzie to jedyny temat naszych rozmów.
 
Z Grzegorzem Urbańskim z firmy Volvo Karlik porozmawiamy m.in. o filozofii „Fika”, którą do swojego życia wprowadzili Szwedzi, a mieszkańcy pozostałych państw coraz częściej przenoszą ją na swoje „podwórko”. Dlaczego tak ważne jest znalezienie w ciągu dnia czasu na przerwę od codziennych obowiązków i rozmowę ze znajomymi?
 
Poznański muzyk i kompozytor Krzysztof Antkowiak opowie o życiu, muzyce i o tym, czy w dzisiejszych czasach „opłaca się” być dobrym człowiekiem i co to tak naprawdę oznacza.
 
Remigiusz Koziński z Nowego Zoo w Poznaniu przypomni, że ogród zoologiczny to nie tylko rozrywka. Jak się mają mieszkańcy poznańskiego zoo?
 
Z kolei z Anitą Jabłkowską  ze sklepu Siejba porozmawiamy na temat zdrowej i ekologicznej żywności, tym czym różni się żywność „eko” od „bio” i jak wygląda kuchnia wegan.
 
Program realizowany jest na Dziedzińcu Sztuki Starego Browaru, co oznacza, że każdy, kto chciałby dowiedzieć się jak wygląda praca przy programie telewizyjnym na żywo „od kuchni”, może się o tym przekonać – wystarczy przyjść na Dziedziniec w piątek o godzinie 17:00.
 
Tych, którzy nie mogą pojawić się w Starym Browarze zachęcamy do oglądania programu na naszym protalu.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA