Zmiana taryfy biletowej ZTM Poznań od 1 sierpnia - zmienią się ceny, rodzaje biletów i ulgi

Autor: Codzienny Poznań AK
REKLAMA

Od 1 sierpnia zacznie obowiązywać nowa, zmieniona taryfa biletowa ZTM Poznań. Obejmie ona zarówno ceny i rodzaje biletów, jak i strefy taryfowe i ulgi.

Od czwartku transport ZTM Poznań zostanie zintegrowany z kolejnymi gminami: Kórnik i Zaniemyśl, o czym pisaliśmy tutaj. Z tego powodu powstanie nowa strefa taryfowa - "D", a podczas podróży liniami autobusowymi numer 501, 502, 560 i 561 będą obowiązywały bilety ZTM Poznań.

Od 1 sierpnia zostaną również wprowadzone zmiany i korekty biletów jednorazowych i krótkookresowych. Ze sprzedaży i użytku wycofane będą bilety jednorazowe na 10 minut na strefę A+B+C, bilety na 40 minut lub jeden przejazd oraz bilety 48- i 72-godzinne.

Kolejną zmianą jest fakt, że na liniach podmiejskich (poza liniami obsługiwanymi przez MPK Poznań), kierowcy będą sprzedawać jedynie bilety czasowe: do 10 minut, do 45 minut oraz do 90 minut – tylko za odliczoną gotówkę.

W ramach taryfy ZTM Poznań, pasażerowie będą mieli do dyspozycji:

- bilet na podróż do 10 minut ważny w strefie A+B+C+D – w cenie 3 zł (bilet ulgowy – 1,50 zł)

- bilet na podróż do 45 minut ważny w strefie A+B+C+D – 5 zł (ulgowy – 2,50 zł)

- bilet na podróż do 90 minut ważny w strefie A+B+C+D -  7 zł (bilet ulgowy 3,50 zł)

- bilet 24-godzinny na strefę A - 12 zł (ulogwy 6 zł)

- bilet 24-godzinny na strefę A+B+C+D – 15 zł (bilet ulgowy – 7,50 zł)

- bilet 7-dobowy na strefę A – 40 zł (bilet ulgowy – 20 zł)

- bilet 7-dobowy na strefę A+B+C+D – 60 zł (bilet ulgowy – 30 zł)

Zmiany nastąpią również w biletach okresowych na sieć, w związku z utworzeniem czwartej strefy taryfowej:

- na strefę A+B+C+D – cena za bilet 30-dniowy normalny metropolitalny: 204 zł

- na strefę B+C+D – cena za bilet 30-dniowy normalny metropolitalny: 121 zł

- na strefę C+D - cena za bilet 30-dniowy normalny metropolitalny: 83 zł

- na strefę D - cena za bilet 30-dniowy normalny metropolitalny: 48 zł

Jednocześnie skorygowane (obniżone) zostaną ceny biletów okresowych na sieć: na strefę A+B+C (obecnie bilet normalny 30-dniowy metropolitalny kosztuje 171 zł, a po zmianach będzie to 168 zł) oraz B+C  (obecnie za bilet normalny metropolitalny 30-dniowy należy zapłacić 89 zł, a po zmianach – 83 zł).

Od 1 sierpnia obowiązywać będą także zmiany w ulgach i zwolnieniach przy zakupie biletów. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania, bezpłatna komunikacja dotyczyć będzie uczniów szkół podstawowych nie tylko z Poznania, ale również mieszkający w innych gminach objętych porozumieniem międzygminnym: Czerwonaku, Dopiewie, Kleszczewie, Komornikach, Kostrzynie, Kórniku, Luboniu, Mosinie, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Puszczykowie, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu, Szamotułach, Tarnowie Podgórnym, Dusznikach, Kaźmierzu oraz Zaniemyślu.

Uprawnienie to będzie obowiązywało we wszystkich strefach taryfowych ZTM - na podstawie legitymacji szkolnej lub karty PEKA z zapisanym uprawnieniem.

Więcej osób będzie mogło skorzystać z Biletu Metropolitalnego - do grona uprawnionych dołączą mieszkańcy z wszystkich gmin objętych porozumieniem transportowym, także spoza powiatu poznańskiego. Taka sama zmiana wprowadzona zostanie także w przypadku Biletu Seniora.

Zgodnie z decyzją Rady Miasta Poznania, wprowadzona została ulga 50 proc. oraz uprawnienia do Biletu Metropolitalnego z ulgą dla osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające (Mama 4 plus).

Szczegóły zmian dostępne są na stronie ZTM Poznań.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA