Jak będzie wyglądać nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Autor: A. Karczewska wizualizacja: UMP/WXCA
REKLAMA

Wiadomo już, kto wybuduje nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. We wtorek ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej placówki. Nowoczesny budynek ma wpasować się w otoczenie, czyli m.in. Wzgórza św. Wojciecha, Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan i Pomnika Armii Poznań.

Do konkursu ogłoszonego przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przystąpiły 53 firmy z Polski i zagrancy. Do pierwszego etapu sąd konkursowy zakwalifikował 43. W kwietniu zgłoszono opisy wizji, czyli wstępne pomysły na wygląd nowego muzeum. W skład sądu konkursowego weszli m.in. uznani architekci, a także miejska konserwator zabytków oraz dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Do drugiego etapu zaproszono 6 finalistów, spośród których wybrano zwycięzcę - warszawską pracownię WXCA.

"Nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i estetyczne obiektu muzeum. Fundamentem zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich było poczucie wspólnoty, to "narodowa tożsamość, u podstaw której leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi." Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali "Idiom Wielkopolski" w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha. "
dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach prof. WSPA

Projektanci musieli uwzględnić przy opracowywaniu koncepcji nie tylko sam budynek muzeum, ale także jego okolicę, w tym zagospodarowanie przylegającego do muzeum terenu, na którym powstanie park. Całość musiała wpasowywać się w historyczną zabudowę i miejsce wokół muzeum, w tym m.in. Wzgórze św. Wojciecha z Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan oraz Pomnik Armii Poznań i teren Starej Rzeźni.

Nowe muzeum ma mieć charakter ogólnopolski i przybliżać historyczne wydarzenia z lat 1918-1919. W swojej ofercie ma mieć zarówno ciekawą ofertę histryczną jak i bogaty program edukacyjny.

Około 3 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni nowego Muzeum, czyli około 30% całości, zajmie stała ekspozycja, nad którą eksperci i specjaliści pracują już 3 lata.

"Na nowej ekspozycji opowiemy o przyczynach, uwarunkowaniach, skutkach i formach przekazywania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Skoncentrujemy się na wyjaśnieniu fenomenu zwycięstwa przez pokazanie doświadczenia życia, pracy i samoorganizacji Polaków w Wielkopolsce pod zaborem pruskim. Ważne będzie zaprezentowanie zrywu zarówno w aspekcie militarnym, jak również w postawach obywatelskich, dojrzałości myśli politycznej i skuteczności dyplomatycznej. Pokażemy z jakim skutkiem Wielkopolanie już po swoim zwycięstwie włączyli się do walk o ukształtowanie granic Polski i jaki był wpływ tej dzielnicy na siłę gospodarczą i intelektualną odrodzonej RP. Na koniec zaprezentujemy późniejsze losy powstańców i kształtowanie się pamięci o powstaniu."
Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Na pozostałej powierzchni powstaną sale do działań edukacyjnych, pracownie konserwacji zbiorów, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny, biura pracowników i administracji, biblioteka oraz kawiarnia i sklepik.

Według założeń i szacunków, rocznie muzeum będzie odwiedzać około 100 tysięcy zwiedzających. Inwestycja ma kosztować 150 milionów złotych, wspierana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwarcie nowego Muzeum planowane jest na 2024 rok.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA