Charków - miasto, w którym Plac Wolności jest 3. największym placem w Europie

Autor: A. Karczewska fot. pixabay, pexels,Виктор Асна-Ерзиков, Viktor O. Ledenyov
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Charków – ukraińskie miasto w północno-wschodniej części państwa, które jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem na Ukrainie. To mieszanka kulturowa, gdzie widoczne są silne wpływy rosyjskie, przeplatające się z ukraińskimi tradycjami. Od października, będzie można je podziwiać lecąc do Charkowa bezpośrednio z poznańskiego lotniska Ławica. Atrakcji nie brakuje.

W Charkowie widać duże wpływy Związku Radzieckiego i Rosji. Przed laty był trzecim – po Moskwie i Leningradzie – ośrodkiem naukowym i przemysłowym ZSRR. Nic więc dziwnego, że dominującym tu językiem wśród mieszkańców jest właśnie rosyjski, co jak się okazuje, często jest pomocne dla polskich turystów.
 
Co ważne dla zwiedzających, Charków może pochwalić się dużą bazą noclegową oraz dobrą komunikacją publiczną – do dyspozycji są metro, tramwaje, autobusy i trolejbusy, co ułatwia przemieszczanie się po mieście.
 
„Sercem” miasta nazywany jest Plac Wolności, który jednak nie przypomina tego znanego poznaniakom ze stolicy Wielkopolski. Charkowski jest wielokrotnie większy – pod względem wielkości jest dziewiątym na świecie, a trzecim w Europie placem. Ma także interesujący kształt, który przypomina wydłużoną kroplę wody, przez co czasem nazywany jest „żarówką”.
 
Tuż obok znajduje się duży kompleks Uniwersytetu Charkowskiego, który także jest punktem obowiązkowym w planie zwiedzania miasta.
 
Charków to także duża ilość zabytkowych obiektów sakralnych. Sobór Pokrowski, Sobór Uspieński, Sobór Zwiastowanie, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Monaster Opieki Matki Bożej, Synagoga Bejt-Menachem to tylko niektóre z zabytków, które są warte obejrzenia.
 
Warto wybrać się również do Parku Szewczenki, który jest „najbardziej zielonym miejscem w Charkowie” oraz Parku Gorkiego, który z kolei pełni funkcję „ukraińskiego Disneylandu”, czyli pełnego atrakcji parkiu rozrywki.
 
Turyści powinni wybrać się również na ul. Sumską, która jest jedną z najstarszych i najciekawszych miejskich ulic. Można tu zobaczyć prawdziwy przegląd różnych stylów architektonicznych z różnych epok.
 
Z uwagi na status miasta studenckiego, nie brakuje tu również rozrywek i bogatego życia nocnego. Co ciekawe, dyskoteki, kręgielnie, kasyna, a nawet cyrk często występują w kompleksach, dzięki czemu docierając w jedną okolicę można korzystać z kilku atrakcji obok siebie.
 
Do Charkowa od października 2019 roku będzie można polecieć bezpośrednio z lotniska Poznań-Ławica. Loty będą odbywać się dwa razy w tygodniu – w czwartek i niedzielę, co pozwala na zaplanowanie np. krótkiego urlopu weekendowego na Ukrainie.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA