Ostatnia Pszczela Niedziela w Parku Starego Browaru już jutro

Terapia ulami, tajemnice zawodu bartników i dziesiątki innych pszczelich ciekawostek – tak zapowiada się ostatnia Pszczela Niedziela w Parku Starego Browaru. Trzeci rodzinny piknik edukacyjny to okazja, żeby dowiedzieć się więcej o życiu pszczół, ich pożyteczności i znaczeniu dla ludzi i ekosystemu. Większość atrakcji przygotowanych przez Stary Browar, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych i partnerów skierowana jest do dzieci, jednak dorośli na pewno nie będą się nudzić.

W trakcie pikników dzieci i dorośli mogą odwiedzać stoiska organizatorów i partnerów wydarzenia. Na każdym z nich można będzie odkrywać ciekawostki na temat owadów zapylających. Pracownicy Lasów Państwowych opowiedzą uczestnikom jak wygląda praca pszczelarza i jakiego sprzętu używają osoby opiekujące się pszczołami. To także okazja do przymierzenia specjalistycznego stroju ochronnego. Ogród Botaniczny wspólnie z uczestnikami podejmie się budowy domków dla pszczół. Na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych dzieci wezmą udział w quizach przyrodniczych i rozwiążą pszczele łamigłówki.

Tajemniczy zawód: bartnik

Szczególnie interesująco zapowiada się prezentacja Kaliskich Pszczelarzy. Na oczach uczestników przeprowadzą dzianie barci. Co to znaczy? Tradycja bartnictwa sięga w Polsce XVI i XVII wieku. To dawna forma pszczelarstwa leśnego, polegająca na tworzeniu owadom dziupli (tzw. barci) wydrążonych w drzewach i opiece nad dzikimi rojami zasiedlającymi specjalnie przygotowane komory. Tajemnice tej nietypowej profesji będzie można poznać w trakcie pokazu na niedzielnym pikniku. Kaliscy Pszczelarze pokażą, jak wygląda przygotowanie miejsca dla dzikich pszczół w drewnianej kłodzie.

Leczniczy ul

To nie koniec ciekawostek: na Pszczelej Niedzieli można będzie dowiedzieć się sporo na temat dobroczynnych dla zdrowia ludzi właściwości pszczół i pszczelich produktów. Pracownicy Pasieki Darz Ul opowiedzą o nietypowej terapii… ulami. Leczenie powietrzem z ula to metoda radzenia sobie z licznymi dolegliwościami, takimi jak reumatyzm czy choroby układu oddechowego. W tym celu budowane są specjalne apidomki. Na pikniku będzie można przekonać się, jak są skonstruowane i kiedy warto skorzystać z uloterapii. Wiedzą o pszczelich produktach podzieli się także Adrian Suszka z podpoznańskiej pasieki Miody Suszka, partner projektu Pszczele Niedziele. Na jego stoisku będzie można zakupić nie tylko pyszne miody, ale także pierzgę czy pyłki kwiatowe. 

Inspiracje z natury

Na Pszczelej Niedzieli w strefie artystycznej dzieci będą mogły dołączyć do warsztatów plastycznych i stworzyć prace inspirowane pszczołami. Gościem specjalnym będzie Katarzyna Bajerowicz, ilustratorka książek dla dzieci, która podczas spotkania odsłoni tajemnice dzikich zapylaczy. Warsztaty z jej udziałem odbędą się między 12:00 a 13:00.

Wstęp na piknik w parku Starego Browaru jest wolny. Stoiska można odwiedzać w godzinach 11:00-16:00.