W sierpniu na poznańskie torowiska wyjedzie nowoczesny dwukierunkowy Moderus Gamma

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

W sierpniu na ulicach Poznania pojawi się pierwszy z zamówionych 20 dwukierunkowych tramwajów Moderus Gamma. To część największego w historii poznańskiego MPK jednorazowego zamówienia na nowe pojazdy w Poznaniu. Po zakończeniu dostaw nowoczesnych tramwajów, z użytku zostanie wycofanych ponad 40 najstarszych pojazdów.

Od dłuższego czasu na ulicach miasta można zauważyć nowoczesne jednokierunkowe tramwaje Moderus Gamma, które obsługują różne trasy. Od przyszłego miesiąca dołączy do nich również wersja dwukierunkowa. Na razie MPK Poznań odebrało dopiero pierwszy z 20 zamówionych tego typu pojazdów.

Między obiema wersjami jest niewielka różnica. Dwukierunkowy tramwaj może przewozić jednocześnie 233 pasażerów, w tym 48 na miejscach siedzących. Posiada dwie kabiny motorniczych z uwagi na możliwość prowadzenia pojazdu ruchem wahadłowym po torowisku. Tramwaje wyposażone są w dynamiczny system informacji pasażerskiej, monitory reklamowe oraz ładowarki USB. Zapewnione zostały także miejsca dla wózków inwalidzkich i dziecięcych oraz stanowisko do bezpiecznego przewozu rowerów. Wersja dwukierunkowa ma drzwi z obu stron - po sześć z każdej - co ma zapewnić szybkie opuszczanie i wsiadanie do pojazdu.

Tramwaje dwukierunkowe są produkowane z myślą m.in. o koniecznościach wprowadzenia ruchu wahadłowego na remontowanych torowiskach czy na liniach tramwajowych nieposiadających pętli. Jak informuje Miasto, nowoczesne Moderusy Gamma przydadzą się również do obsługi nowej trasy tramwajowej na Naramowice, która jest w trakcie budowy.

Jak zaznacza Wojciech Tulibacki, prezes zarządu poznańskiego MPK, dzięki stałym inwestycjom i zakupom nowych pojazdów, obecna flota poznańskiej spółki jest jedną z najnowocześniejszych flot autobusowych i tramwajowych w Polsce.

Zakup 50 tramwajów Moderus Gamma jest największą jednorazową inwestycją w tabor w Poznaniu. Dostawy wszystkich zamówionych pojazdów powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Po dostarczeniu ostatniego z nich, we flocie MPK Poznań będzie 229 tramwajów, w tym ponad 75% z nich będzie niskopodłogowych. Nowe pojazdy zastąpią 43 najstarsze składy, które zostaną wycofane z poznańskich torowisk.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA