Nowy park na Dębcu już gotowy

Autor: A. Karczewska fot. ZZM
REKLAMA

Jest o wiele mniejszy niż niedawno otwarty Park Rataje, ale podobnie jak on powstał budowany od podstaw. Nowy park na Dębcu przy ul. Dolna Wilda jest już w pełni oddany do użytku dla mieszkańców.

Park obejmuje powierzchnię 2,6 ha i powstał w miejscu dawnych ogrodów działkowych, niedaleko osiedla mieszkaniowego z niską zabudową. Teren ten przez lata niszczał i był niezagospodarowany.

Od strony ruchliwej ulicy Dolna Wilda obszar został oddzielony od drogi podwójnym szpalerem drzew. W ten sposób zapewniony zostanie większy spokój na terenie parku, a jednocześnie drzewa stanowią naturalną barierę przed spalinami z ulicy.

Park ma pełnić przede wszystkim funkcje wypoczynkową i rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców. Cały teren podzielono na kilka stref według poziomu aktywności i sposobu spędzania czasu przez poszczególne grupy.

Powstała zatem strefa dziecięca ze szczególnym uwzględnieniem miejsca do bezpiecznej aktywności ruchowej najmłodszych poznaniaków. Największą atrakcją dla małych i nieco większych jest dinozaur diplodok na terenie placu zabaw. Zamontowano również szereg urządzeń zabawowych i edukacyjnych dostosowanych do różnych grup wiekowych i sprawności fizycznej dzieci.

Dodatkowo, na placu znajdują się dwa zestawy zabawowe, zawierających szereg aplikacji, gier interaktywnych i zręcznościowych oraz urządzeń do aktywności ruchowej. Zmaontowano również huśtawkę podwójną wahadłową, czyli taką z koszem typu "maluch" oraz siedzisko typu „bocianie gniazdo” służące również osobom niepełnosprawnym.

Nieco starsze dzieci mogą bawić się na specjalnym zestawie zabawowym, w skład którego wchdzą m.in. zjazd linowy, linarium, ścianka wspinaczkowa, drabinka pozioma oraz huśtawka podwójna wahadłowa, oraz urządzenia: kosmiczny surfer i ważka miejska.

W centralnej i południowej części parku utworzono strefy do rekreacyji czynnej i biernej. Zagospodarowano je przede wszystkim zielenią, a głównym elementem kompozycyjnym jest klomb.

Co ciekawe, wytyczone aleje są miejscem do spacerów i biegania a ponadto pełnią dodatkowo bardzo użyteczną funkcję  – zapobiegają przedeptom.

Alejki wykonane są z nawierzchni wodoprzepuszczalnej z kruszywa naturalnego, a park oświetlony jest przez lampy solarne.

Budowa parku od podstaw to koszt niemal 4 milionów złotych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA