Wybrano nazwę związaną z UAM dla planetoidy 96765

Autor: Codzienny Poznań AK fot. poglądowa screen: UAM
REKLAMA

Społeczność Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończyła głosowanie na wybór nazwy dla planetoidy 96765. Obiekt ma przypominać o setnej rocznicy powstania uczelni i swą nazwą nawiązywać do UAM. Propozycją, która uzyskała ponad połowę głosów jest "Poznańuniversity".

Planetoida, o której mowa została odkryta przez czeskich astronomów. Ich polscy koledzy z UAM zgłosili się do nich z prośbą o możliwość wyboru nazwy dla jednego z odkrytych przez nich obiektów, by uczcić ważną w historii uczelni rocznicę. Wybrano obiekt o numerze katalogowym 96765.

Jest to obiekt skalny o średnicy około 3 km, który swoim kształtem przypomina... poznańską pyrę. Doba na tej planetoidzie jest trochę krótsza niż na Ziemi i trwa około 20 godzin. Nie posiada ona atmosfery, a grawitacja jest tak znikoma, że astronauta stojący na jej powierzchni miałby trudności z poruszaniem się, gdyż każdy krok powodowałby odlecenie na orbitę okołosłoneczną.

W zgodzie z zasadami nazewnictwa planetoid, opracowanymi przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM wybrał kilka propozycji nazw dla planetoidy UAM. Społeczność uczelni głosowała na jedną z nich do środy, 17 lipca, do godziny 23:59.

Ponad połowę głosów zdobyła propozycja "Poznańuniversity". W najbliższym czasie Czesi jako odkrywcy obiektu zgłosza nazwę do zespołu Międzynarodowej Unii Astronomicznej, zajmującego się nadawaniem oficjalnych nazw planetoidom i kometom w naszym Układzie Słonecznym. Cała procedura może potrwać około pół roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA