Pływające ogrody na Cybinie

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody. Na wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego. Miejsce to upodobały już sobie okoliczne kaczki.

Ogrody pływające to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo. Instalację, na zlecenie Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, wykonała Fundacja OnWater.pl z Wrocławia.

Ogrody pływające zostały na stałe zacumowane do dna rzeki Cybiny, a na samej wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego, który w swoim kształcie nawiązuje do budynku Bramy Poznania. Okoliczne kaczki bardzo polubiły swoją nową przystań i chętnie na niej przebywają.

- Bardzo nas cieszą takie działania. W ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja kaczek zmniejszyła się w miastach o połowę. To skutek betonowania nabrzeży i tego, że deweloperzy budują niemal przy samej rzece. Ptaki po prostu nie mają gdzie zakładać gniazd - zauważa Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.pl.

Projektowi powstania ogrodów towarzyszyły wydarzenia animacyjne organizowane przez Bramę Poznania ICHOT w ramach projektu Rzeka Żywa. Tegoroczna edycja poświęcona jest zwierzętom Cybiny.

Bliskość zieleni wpływa pozytywnie na samopoczucie, a przede wszystkim poprawia jakość życia mieszkańców. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania już od kilku lat poszukuje skutecznych mechanizmów przystosowania się miasta do zmian klimatu, realizując międzynarodowy projekt CONNECTING Nature. Działania skupiają się na tworzeniu, razem z mieszkańcami, modelowego systemu mikrozieleni w mieście, wykorzystując rozwiązania oparte na przyrodzie, czyli tzw. Nature- based Solutions.

To nie koniec działań. W przyszłym roku Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta planuje organizację międzynarodowego wydarzenia CONNECTING Nature EXPO 2020, którego głównym założeniem będzie promocja rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS).  Rozpoczyna się też realizacja projektu Zdrowe i Zielone Przestrzenie Miejskie w ramach Programu URBACT III, które opierają się na idei tworzenia i otwierania zielonych przestrzeni na mieszkańców, wpływając na ich zdrowie i adaptację Miasta do zmian klimatu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA