Kradli dane do kont bankowych. Straty pokrzywdzonych to ponad milion złotych

Autor: A. Karczewska fot. pixabay vid. KWP Poznań
REKLAMA

Siedem osób zostało zatrzymanych przez poznańskich policjantów w związku z oszustwami internetowymi i włamaniami na konta bankowe. Sprawcy korzystali m.in. ze złośliwego oprogramowania. Według wstępnych ustaleń, przestępcy doprowadzili do strat na łączną kwotę ponad miliona złotych.

Jak ustalono podczas zbierania materiału dowodowego, sprawcy wysyłali do pokrzywdzonych wiadomości email lub SMS o różnej treści, prosząc o kliknięcie w podany link. Wiadomości zwykle dotyczyły niedopłat przy zakupie towarów lub usług. Po wejściu w podany link, pokrzywdzeni nieświadomie instalowali na swoich urządzeniach złośliwe oprogramowanie, które pozwalało sprawcom na przechwycenie danych logowania do kont bankowych.

Gdy przestępcy posiadali niezbędne dane mogli przejmować kontrolę nad rachunkiem bankowym, w tym m.in. wypłacać pieniądze, robić przelewy czy zaciągać kredyt. Jednorazowo, ofiary traciły od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podczas śledztwa ustalono, że sprawcy rozsyłali złośliwe oprogramowanie posługując się serwerami legalnie działających podmiotów gospodarczych.

Pieniądze przelane z kont poszkodowanych były wypłacane przez kolejne osoby zamieszane w proceder.

W sprawie zatrzymano siedem osób, w tym 6 mężczyzn i jedną kobietę w wieku od 20 do 40 lat. Tylko jedna z osób jest obywatelem Polski.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i włamań na konta bankowe. Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu pięciu z podejrzanych, a pozostałe dwie zostały objęte dozorem policyjnym.

Wstępnie oszacowane straty klientów banków na terenie całego kraju wynoszą ponad milion złotych. Śledczy ustalają jednak dokładną skalę działalności sprawców oraz kolejnych pokrzywdzonych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA