W Europie wzrasta odsetek zachorowań na kiłę

Autor: (PAP) koc/ agt/
REKLAMA

Odsetek zachorowań na kiłę w Europie systematycznie wzrasta od 2010 roku. Choroba dotyka głównie homoseksualnych mężczyzn mieszkających w miastach - wynika z raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Dane zebrane z 23 europejskich krajów dotyczące lat 2007-2017 wskazują, że w 2017 roku kiłę zdiagnozowano ponad 33 tys. osób. Po raz pierwszy od blisko dekady zachorowalność na tę chorobę przewyższyła liczbę zakażeń HIV.

W poszczególnych państwach europejskich widoczne są jednak duże różnice. Odsetek zachorowań zwiększył się ponaddwukrotnie w pięciu krajach: w Islandii (876 proc.), Irlandii (224 proc.), Wielkiej Brytanii (153 proc.), Niemczech (144 proc) i na Malcie (123 proc.). W tym samym czasie w Estonii i Rumunii odnotowano spadek zachorowań o ponad 50 proc.

"Wzrost zachorowań, który jest widoczny w Europie, a także innych krajach na świecie, jest rezultatem kilku czynników, takich jak niestosowanie prezerwatyw, posiadanie wielu partnerów seksualnych, a także mniejszych obaw przez zakażeniem HIV. Aby odwrócić ten trend, należy zachęcać ludzi do stosowania prezerwatyw podczas stosunków z nowymi lub przypadkowymi partnerami oraz wykonywania regularnych badań pod kątem kiły i innych chorób przenoszonych drogą płciową, zwłaszcza jeśli mogło wystąpić ryzyko infekcji"
komentuje Andrew Amato-Gauci z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

Nieleczona kiła może prowadzić do poważnych powikłań i zwiększyć ryzyko zakażenia HIV. Choć zwiększenie zachorowań nastąpiło głównie w przypadku homoseksualnych mężczyzn, autorzy zauważają, że wzrost zachorowań zaobserwowany u kobiet niesie za sobą dodatkowo ryzyko wystąpienia wrodzonego syfilisu u dzieci.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA