Wydział Ochrony Środowiska przypomina w jaki sposób prowadzić prace, by nie szkodzić populacji jerzyków

Autor: Codzienny Poznań AK fot. UMP
REKLAMA

Jerzyk - niepozorny ptak, który słynie m.in. z tego, że zjada nawet kilka tysięcy komarów dziennie, dlatego niektórzy nazywają go „najlepszym przyjacielem człowieka”. Jerzyki już od ponad miesiąca są widoczne w Poznaniu, szczególnie w rejonie wysokich budynków. Wydział Ochrony Środowiska UMP przypomina, że ptaki potrzebują pomocy człowieka, a przede wszystkim, by człowiek nie zakłócał ich życia i okresu lęgowego.

Populacja jerzyków w Poznaniu w ostatnich kilkudziesięciu latach mocno zmalała. Głównym powodem jest działalność człowieka, który działał bez poszanowania przyrody. Prace termomodernizacyjne  szczególnie na osiedlach bloków z tzw. „wielkiej płyty”, które prowadzone były w nieodpowiedni sposób przyczyniły się do niszczenia punktów lęgowych, a tym samym, wyniszczenia około 80% populacji jerzyków.

W ostatnich latach Miasto podejmuje szereg działań mających na celu nie tylko ochronę tych ptaków i przywrócenia ich populacji w Poznaniu, ale także edukację mieszkańców od najmłodszych lat. W ramach projektów, warsztatów dzieci uczą się nie tylko ochrony przyrody, ale także tego, jak pożyteczne dla człowieka potrafią być jerzyki.

Wydział Ochrony Środowiska przypomina, w jaki sposób należy prowadzić prace termomodernizacyjne, by nie zaszkodzić populacji ptaków. Co należy zrobić?

- Zlecić ornitologowi przeprowadzenie inwentaryzacji (to i tak trzeba zrobić) i dopilnować, żeby policzone zostały i zaznaczone na szkicu elewacji miejsca wszystkie istniejące i także potencjalne miejsca lęgowe. Co ważne, inwentaryzację należy przeprowadzić w okresie lęgowym!

- Należy zaplanować nowe miejsca lęgowe w odległości max 0,5 m od istniejących. Ważne z uwagi na biologię jerzyka. Jerzyk raz zaakceptowanego miejsca nigdy nie zmieni. Jeżeli zamknie się lub zlikwiduje wlot, będzie dobijał się do niego tak długo, aż opadnie z sił i zginie

- Budki lęgowe można montować całkowicie lub częściowo pod tynkiem

- Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli to możliwe,  jest udostępnienie wlotów w stropodachach o ile nie zostaną one wypełnione luźnym materiałem - granulatem

- Pamiętać należy, że ptaki najczęściej wybierają na miejsca lęgowe elewacje skierowane na stronę wschodnią lub północną. Bardzo rzadko wybierają stronę południową i zachodnią z uwagi na niebezpieczeństwo przegrzania gniazda, chyba, że nad wlotem do gniazda znajduje się gzyms zacieniający. W takim przypadku należy na ocieplonej elewacji również wykonać podobny gzyms zacieniający nowy wlot do gniazda

- Prace termomodernizacyjne można wykonywać na elewacji, gdzie stwierdzono występowanie jerzyków przed okresem lęgowym (należy ukończyć/udostępnić wloty ok. 15 kwietnia) lub po zakończeniu lęgów tj. ok. 1 września. W okresie lęgowym prace można prowadzić na pozostałych elewacjach

- Liczba budek lęgowych, które należy zamontować, powinna być większa niż ta, która była

Miasto przypomina, że odtworzenie populacji i siedlisk ptaków jest bardzo kosztowne, czasochłonne, a nie zawsze przynosi spodziewany efekt, dlatego ważne jest, by nie doprowadzić do ich niszczenia.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA