Susza rolnicza w Wielkopolsce przyniosła nawet 70% straty

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Według szacunków Wielkopolskiej Izby Rolniczej, straty w zbiorach związane z tegoroczną suszą mogą wynieść nawet 70%. Do tej pory 89 wielkopolskich gmin zgłosiło wojewodzie wszczęcie procedury szacowania strat. Sytuację mogą uratować chłodniejsze i deszczowe dni, które pomogą zbożom, których żniwa odbywają się później.

Aktualnie kończą się żniwa rzepaku i jak wynika z danych Wielkopolskiej Izby Rolniczej, starty w tym zakresie, w zależności od gleby, wynoszą około 20-50%. Gorzej wygląda sytuacja przy pozostałych zbożach. W niektórych przypadkach starty spowodowane suszą rolniczą to nawet 70% na słabszych glebach.

Wielkopolska Izba Rolnicza wskazuje, że sytuację mogą uratować chłodniejsze i deszczowe dni, które będą miały wpływ na zboża, których żniwa odbywają się później, np. pszenicę. Straty spodziewane są także m.in. w kukurydzy, ale jeśli uda się uniknąć kolejnych upalnych i suchych dni, mogą one być nieco mniejsze niż obecnie przewidywane.

Wpływ na stan plonów miały również inne zjawiska atmosferyczne, jakie pojawiły się w tym roku w Wielkopolsce, czyli m.in. wiosenne przymrozki oraz silne wiatry prowadzące do erozji gleby. Te pierwsze wyrządziły szkody w 37 gminach.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, do tej pory wojewoda otrzymał informację od 89 gmin o rozpoczęciu szacowania szkód spowodowanych suszą rolniczą.

O możliwej pomocy finansowej dla gospodarstw rolnych jaką można otrzymać przy stratach w rolnictwie spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne pisaliśmy tutaj.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA