Wolność i cenzura w kulturze i sztuce - Debata Helsińska w Fundacji Malta

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Gdzie znajdują się dopuszczalne granice wolności artystycznej? Czy po 1989 roku w Polsce zdarzają się przypadki cenzury? Czy minister kultury miał prawo odberać dotację na Malta Festival ze względu na kuratora wywołującego kontrowersje? Jak bardzo populizm zagraża wolności kultury? To tylko część pytań, na które będą podejmowane próby odpowiedzi podczas dzisiejszej Debaty Helsińskiej "Wolność w sztuce" w Fundacji Malta.

Jak przypomina Fundacja Malta, organizator wydarzenia, wolność artystyczna składa się z wielu elementów, w tym m.in. swobody wyboru metody i tematu oraz wyboru miejsca i formy działalności artystycznej, wolność tworzenia, rozpowszechniania i upubliczniania dzieł, a także swoboda podejmowania i prowadzenia działalności artystycznej.

Do debaty zaproszono: Beatę Chmiel, ks. Andrzeja Dragułę, prof. Ewę Łętkowską, Michała Mereczyńskiego i Katarzynę Kierzek-Koperską. Spotkanie poprowadzi Bogusław Deptuła.

Tematem dyskusji będzie wolności w kulturze i sztuce po 1989 roku, a także próby i skutki jej ograniczania. Uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, gdzie są granice wolności w sztuce i jaki mają charakter.

Zastanowią się, jak wygląda uzyskana po 1989 roku wolność artystyczna w Polsce. Organizatorzy chcą także zwrócić uwagę na zmiany po 2015 roku i spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, czy był to rok wprowadzenia cenzury w wolnej Polsce.

Podczas debaty omówione zostaną współcześnie najczęściej stosowane mechanizmy ograniczania wolności artystycznej ze wskazaniem na możliwości bronienia się przed nimi. Czy prawo i sądy są nadzieją dla artystów i kuratorów w sytuacjach prób wprowadzenia cenzury?

Organizatorzy chcą zwrócić także uwagę na to nie czy, ale jak bardzo populizm zagraża wolności kultury oraz czy "tabu" jest jednak potrzebne.

Debata będzie miała charakter otwarty, to znaczy będą mogli w niej uczestniczyć nie tylko zaproszeni goście, ale także osoby z publiki. Poruszone zostaną konkretne przykłady prób ograniczania wolności kultury w ostatnich latach, w tym m.in. odmowa wypłacenia wcześniej przyznanej dotacji na Malta Festival w 2017 roku z uwagi na postać kontrowersyjnego kuratora czy odwołanie Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Profesora Pawła Machcewicza.

Początek debaty dziś, 11 lipca, o godzinie 18:00 w siedzibie Fundacji Malta przy ul. Ratajczaka 44.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA