Pasieka na Cytadeli to nie wszystko. Ma powstać także miododajny ogród

Słoiczek miodu z miejskiej pasieki na Cytadeli będzie nową formą promocji Poznania, a także sposobem na szerzenie wiedzy na temat znaczenia pszczół dla ekosystemu. Pasieka jest projektem, nad którym czuwa Zarząd Zieleni Miejskiej.

Pomysł na stworzenie pasieki w mieście pojawił się w ubiegłym roku, a jego realizacja nastąpiła w tym. Ule, które ozdobili uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 83 „Łejery” pojawiły się na Cytadeli, od strony ul. Za Cytadelą.

Istnienie pasieki to nie tylko pomysł na stworzenie owadom dobrych warunków bytowania i udowodnienie, że jest to możliwe nawet w centrum miasta. To także sposób na edukowanie społeczeństwa i poszczerzanie wiedzy na temat pszczół i ich znaczenia dla ekosystemu.

Jak wynika z badań, jakie przeprowadzono na terenie parku, w rejonie Cytadeli żyją aż 93 gatunki pszczół, w tym 8, które należą do gatunków objętych ochroną.

Pasieka nie jest jednak jedynym działaniem na rzecz pszczół, jakie zostaną wprowadzone na poznańskiej Cytadeli. W miejscu letniego amfiteatru planowany jest miododajny ogród, w którym znajdą się miodne rośliny i m.in. kaskada wodna. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.