"Marcinek" przechodzi remont. Elewacja będzie odrestaurowana i zabezpieczona

Autor: A. Karczewska fot./vid PIM
REKLAMA

Rozpoczęły się prace remontowe elewacji zabytkowego gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Marcinkowskiego, czyli poznańskiego „Marcinka”. Inwestycja ma na celu nie tylko naprawę zniszczonej powierzchni, ale także zabezpieczenie murów przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Całość prowadzona jest pod nadzorem konserwatorskim.

Budynek, w której mieści się szkoła został wniesiony w 1903 roku. Od 33 lat wpisany jest na listę zabytków na terenie miasta. Elewacja od długiego czasu nie była remontowana, dlatego obecnie w wielu miejscach jest już zniszczona. Widać już m.in. ubytki w cegłach, zaprawie i gzymsach, w niektórych miejscach odpada tynk, a w innych wandale zostawili po sobie „podpis”.

Obiekt nie posiada izolacji przeciwwilgociowej, przez co mury przez lata wystawione były na działanie wody.

Remont potrwa do sierpnia 2020 roku. W tym czasie remont wraz z konserwacją przejdą wszystkie ściany budynku. Mury będą oczyszczone, osuszone, odsolone, zdezynfekowane i zabezpieczone. W miejscach, w których są otynkowane, odpadająca powłoka zostanie zastąpiona nową. Po renowacji elewacja będzie miała jednolity kolor na powierzchni całego budynku.

W ramach inwestycji, która prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków, do tej pory zdemontowano już kraty okienne i parapety, wykuto zniszczone cegły, usunięto spękane i skorodowane tynki i wycięto popękane fugi. Przy pomocy metody pudrowania, czyli natrysku pod niskim ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię specjalnie dobranego materiału ściernego oczyszczono powierzchnię elewacji wraz z attyką. Zastosowanie takiej metody nie powoduje uszkodzeń zabytkowej cegły.

Obecnie na zachodniej ścianie budynku i attykach trwa uzupełnianie ubytków w cegłach, tynkach i spoinach. Następnie całość zostanie zabezpieczona przed działaniem wody dzięki zabiegowi hydrofobizacji.

Zabiegi konserwacyjne obejmą także granitowe schody i elementy drewniane, w tym część okien i drzwi. Zostaną również zamontowane nowe rynny i opierzenia, wykonany będzie drenaż i izolacja przeciwwilgociowa, a kanalizacja deszczowa zostanie udrożniona.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA