DecyzjÄ… Rady Miasta Poznania, rodzice chcÄ…cy zapisać swoje dziecko do jednego z miejskich żłobków bÄ™dÄ… musieli przedstawić dokumentacjÄ™ potwierdzajÄ…cÄ…, że ich pociecha przyjęła wszystkie obowiÄ…zkowe dla swojego wieku szczepienia wykazane w kalendarzu szczepieÅ„. W przypadku np. opóźnienia w przyjÄ™ciu szczepionki lub niemożnoÅ›ci zaszczepienia dziecka ze wzglÄ™dów zdrowotnych, wystarczy przekazać placówce odpowiednie zaÅ›wiadczenie o tym fakcie.
Zwolennnicy takiego rozwiÄ…zania wskazujÄ… na statystyki i badania, które wyraźnie pokazujÄ…, że dziÄ™ki szczepieniom udaÅ‚o siÄ™ niemal caÅ‚kowicie wyeliminować wiele groźnych chorób, a odporność zbiorowa ma ogromne znaczenie dla caÅ‚ej spoÅ‚ecznoÅ›ci.
ObowiÄ…zkowe szczepienie bÄ™dzie kolejnym - obok zamieszkania na terenie Poznania i rozliczania tu podatku dochodowego przez rodzica lub opiekuna - obowiÄ…zkowym kryterium przy rekrutacji do poznaÅ„skich żłobków.
Jak wskazywała podczas sesji Rady Miasta dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Magdalena Pietrusik-Adamska, uchylanie się od obowiązku wykonania szczepień jest nieprzestrzeganiem obowiązującego prawa przez rodzica bądź opiekuna.
Zdecydowany sprzeciw w tej sprawie wyrażajÄ… Å›rodowiska i ruchy antyszczepionkowe. Podczas sesji Rady obecna byÅ‚a przedstawicielka ruchu sprzeciwiajÄ…cego siÄ™ obowiÄ…zkowym szczepieniom, która stwierdziÅ‚a, że decyzja poznaÅ„skich radnych spowoduje "jeszcze wiÄ™kszy bunt rodziców". WyraziÅ‚a także poglÄ…d, że wymaganie dokumentacji medycznej jest niezgodne z prawem i naruszeniem prywatnoÅ›ci.
Z tym argumentem zdecydowanie nie zgodziÅ‚a siÄ™ dyrektor WydziaÅ‚u Zdrowia i Spraw SpoÅ‚ecznych Magdalena Pietrusik-Adamska, która wskazaÅ‚a przepisy, na podstawie których żłobki mogÄ… prosić o informacje dotyczÄ…ce zdrowia podopiecznych.
Komentarze