Pogryzienia i pokąsania przez zwierzęta na terenie Poznania i powiatu poznańskiego

Autor: Codzienny Poznań AK fot. pixabay
REKLAMA

W ostatnim czasie Powiatowy Lekarz Weterynarii określił w Poznaniu ognisko wścieklizny i wyznaczył obszar nią zagrożony. Powodem był martwy nietoperz w Parku Wilsona, u którego wykryto chorobę. Według poznańskiego sanepidu przypadków pogryzienia przez zwierzęta było w tym roku już ponad 220, jednak tylko w niecałych 70 przypadkach konieczne było podanie szczepionki przeciw wściekliźnie.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, od stycznia do 8 lipca 2019 roku w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano 226 przypadków pokąsania ludzi przez zwierzęta. W tych danych znalazło się również 11 przypadków, do których doszło poza granicami Polski.

Najczęściej odnotowane pogryzienia dotyczyło tych dokonanych przez psy. Takich sytuacji było 24, w tym 3 w Tajlandii, a także po jednym w Bułgarii, Kenii i na Maderze. Kąsały także koty - takich przypadków sanepid odnotował 21, w tym 1, do którego doszło w Egipcie.

Mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego byli także gryzieni i kąsani przez:

- wiewiórki - 2 w tym 1 w Indiach
- małpy - 2 w Tajlandii
- ryjkonosa - 1 w Meksyku
- nietoperze - 4
- konie - 2
- myszy - 2
- szczury - 1

W 66 przypadkach podjęto decyzję o podaniu szczepienia przeciw wściekliźnie. Od początku roku poznański sanepid odnotował również 47 przypadków zachorowania na boreliozę.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA