Szczyt w Poznaniu bez deklaracji UE ws. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z krajami Bałkanów zachodnich

Autor: Codzienny Poznań x-news
REKLAMA

Szczyt w Poznaniu poświęcony integracji Bałkanów zachodnich z Unią Europejską zakończył się bez określenia dat rozpoczęcia procesu akcesyjnego. Na wspólnej konferencji szefów rządów: Polski, Niemiec, Bułgarii i Macedonii Północnej, kanclerz Niemiec Angela Merkel zwróciła uwagę na postępy jakie poczyniły kraje biorące udział w zainicjowanym 5 lat temu procesie berlińskim, którego celem jest rozszerzenie Unii Europejskiej o Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię Północną i Serbię.

Kanclerz Merkel zwróciła jednak uwagę, że istnieją pewne polityczne trudności.

"Mówiliśmy o nich, musimy je rozwiązywać, pracować nad tym, ale oczywiście dokonujemy postępu jeśli chodzi o interconnectivity (proces połączenia - przyp. red.), jeżeli przyjrzymy się projektom w tym zakresie, to wiemy z czasów zjednoczenia Niemiec, że trzeba budować infrastrukturę drogową, kolejową, mosty"
Angela Merkel, kanclerz Niemiec

Premier Bułgarii Bojko Borisow zwrócił uwagę, że kraje Bałkanów zachodnich powinny zintensyfikować starania w kwestii tolerancji religijnej, walki ze zorganizowaną przestępczością i na rzecz ochrony środowiska.

Aktywność Komisji Europejskiej w procesie berlińskim pochwalił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że w tym regionie rosną wpływy "światowych potęg".

"Oczywiście bierzemy pod uwagę rosnące wpływy Rosji, Turcji w regionie, a także zwiększoną aktywność Chin"
Mateusz Morawiecki, premier RP

Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew wskazywał, że dzięki procesowi berlińskiemu współpraca regionalna otrzymała nowy wymiar, zrealizowane zostało wiele projektów, rozpoczętych zostało wiele inicjatyw, które mają dać wkład w rozwój ekonomiczny i lepszą komunikację pomiędzy ludźmi.

Zaew zapewnił, że Macedonia Północna "będzie kontynuować pracę nad reformami".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA