Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu - na terenie MTP rozmawiać będą szefowie rządów bałkańskich i UE

Autor: A. Karczewska fot. Grupa MTP fb
REKLAMA

W Poznaniu rozpoczyna się dziś Szczyt Bałkanów Zachodnich. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich wspólnie debatować będą przywódcy i ministrowie państw bałkańskich oraz niektórych państw Unii Europejskiej.

Wydarzenie to część Procesu Berlińskiego, czyli inicjatywy zapoczątkowanej przez Niemcy, która ma integrować państwa Bałkanów Zachodnich z członkami Unii Europejskiej. Do Poznania przyjadą przedstawiciele rządów państw takich jak m.in.: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia oraz niektóre kraje członkowskie UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy.

Państwa bałkańskie reprezentowane będą zarówno przez szefów rządów jak i ministrów poszczególnych resortów.

W ramach Szczytu zaplanowano także forum biznesowe dla przedsiębiorców z dziedzin takich jak m.in. energetyka, startup, IT, transport czy gospodarka cyfrowa.

Poza ogólnym Szczytem, na terenie MTP odbywać się będą także wydarzenia towarzyszące. Zaplanowano m.in.. Forum Think Tanków, podczas którego uczestnicy skupią się na omówieniu osiągnięć i wyzwań dotyczących polityki rozszerzania UE i dalszego rozwoju Procesu Berlińskiego; Forum Społeczeństwa Obywatelskiego, które będzie okazją do dyskusji na temat obecnej sytuacji i przyszłości państw Bałkanów Zachodnich w zakresie społeczeństwa obywatelskiego.

W programie znalazły się również Forum Biznesu odbywające się pod hasłem „Growing together”, w czasie którego zaplanowano sesje panelowe, prezentacje przedstawicieli biznesu partnerów Procesu czy rozmowy B2B. Ten punkt Szczytu był polską propozycją.

W czwartek odbędzie się także Spotkanie Ministerialne, czyli wspólne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Procesu Berlińskiego z udziałem KE i organizacji regionalnych. Z kolei w piątek odbędzie się Szczyt Liderów, a więc spotkanie najwyższych rangą przedstawicieli partnerów Procesu Berlińskiego, którzy będą dyskutować na temat najważniejszych sprawach dla regionu Bałkanów Zachodnich.

Szczyt Bałkanów Zachodnich odbywać się będzie w dniach 3-5 lipca 2019 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA