Jak studenci widzą przyszłość terenu wokół MTP? Wyniki konkursu Skyline Challenge

Autor: Redakcja, AW/MTP UMP fot. UMP
REKLAMA

Kapituła najwyżej oceniła projekt wykonany przez dwuosobowy zespół studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Konkurs, którego wyniki ogłoszono w piątek, jest punktem wyjścia dla publicznej i merytorycznej debaty dotyczącej terenów w pobliżu Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

Konkurs "Skyline Challenge" dotyczył opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obszaru "Poznańskiej Ściany Zachodniej" wraz  ze wskazaniem najlepszych lokalizacji dla budynków wysokich i wysokościowych, w tym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do udziału zaproszeni zostali studenci Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego. Projekty przygotowały aż trzydzieści dwa zespoły. Wśród zgłoszonych koncepcji znalazły się także prace dyplomowe. 

"Bardzo cieszy nas wysoka frekwencja i imponująca jakość zgłoszonych projektów. Tak duże zainteresowanie świadczy o tym, że studenci chcą mieć wpływ na to jak będą zmieniały się najbardziej reprezentacyjne obszary Poznania"
Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP

Kapituła najwyżej oceniła projekt Kamila Ziółkowskiego i  Seweryna Trzyny. Praca została doceniona między innymi za "atrakcyjną propozycję zagospodarowania styku zabudowy wysokiej od strony ulicy Roosevelta z zabudową zabytkową historycznej dzielnicy Jeżyce".  

"Pierwszą nagrodę przyznaliśmy po długich obradach m.in. za kształtowanie nowoczesnego wizerunku Poznania od strony wyjścia zachodniego z Dworca PKP i propagowanie terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich jako spuścizny po Wystawie PeWuKa. Czyli za próbę połączenia tradycji miejsca z nowoczesnymi światowymi standardami projektowania architektonicznego."
Magdalena Kostencka-Burek, zastępca dyrektora biura Miejskiego Konserwatora Zabytków

Drugie miejsce zajął zespół w składzie Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki, natomiast trzecie miejsce - Magdalena Hegmit  i Tomasz Grzegorczyk. Przyznane zostały także trzy wyróżnienia - dla Eweliny Wolskiej, dla zespołu w składzie: Agnieszka Baszak, Bartłomiej Bruzda, Alina Celichowska Anna Chojnacka, Paweł Danielak oraz dla Marcelego Dudy. Fundatorem nagród dla laureatów jest Grupa MTP.

"Autorzy prac mają na uwadze problemy Poznania związane m.in. z dużym zagęszczeniem komunikacyjnym, lokalizację Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz zamknięty ich charakter w sposób przemyślany postanowili zagospodarować obszar urbanistyczny, uzyskując nową jakość"
Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP

Studenci zaproponowali odważne, przemyślane rozwiązania. Wykazali się dużą inwencją i jednocześnie szacunkiem dla historycznego kontekstu przestrzeni. 

"Międzynarodowe Targi Poznańskie to miejsce, w którym biznes i innowacje spotykają się z historią. Projekty studentów doskonale oddały dualistyczny charakter tej przestrzeni. Wizje młodych ludzi stanowią bardzo ważny i inspirujący głos w debacie na temat przyszłego kształtu "Poznańskiej Ściany Zachodniej". Szczególnie interesujące dla Grupy MTP były koncepcje architektoniczne wieżowca, który ma znaleźć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich"
Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP

Wystawę będzie można oglądać w Pawilonie 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich od 1 do 12 lipca, w godzinach od 10:00 do 16:30, z przerwą od 3 do 5 lipca ze względu na realizowany na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich Szczyt Bałkanów Zachodnich. 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA