Wiele sposobów na spędzenie soboty w Poznaniu

Autor: A. Karczewska fot. Maciej Zakrzewski/Malta Festival FB
REKLAMA

Pierwszy weekend lata w mieście z pewnością nie będzie nudny. W Poznaniu przygotowano ofertę kulutralną i sportową, a także rodzinną, która pozwoli na znalezienie czegoś dla siebie poznaniakom i turystom w każdym wieku. Malta Festival, Stary Browar Nowy Taniec, kultowe seriale HBO na dużym ekranie, warsztaty na Madalinie czy może Puchar Świata w wioślarstwie nad Maltą? To tylko część propozycji na dzisiaj.

Wielkopolska jest jednym z uczestników czwartego Weekendu na Szlaku Piastowskim. To inicjatywa, podczas której obiekty Szlaku Piastowskiego będą odsłaniać swoje tajemnice i podkreślać swoje atuty, by udowodnić, że mogą być atrakcją... zawsze, bez względu na porę roku. Wydarzenie ma na celu promocję Szlaku Piastowskiego jako ciekawej wycieczki niezależnie od wieku podróżnych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są "Gry i zabawy małych Słowian". Na uczestników, nie tylko tych najmłodszych, przygotowano szereg atrakcji nawiązujących do wczesnośredniowiecznego dziedzictwa i życia ówczesnych mieszkańców. Atrakcje czekają na uczestników zarówno w Bramie Poznania jak i okolicznych miejscowościach.

Warto dziś zajrzeć także na Jarmark Świętojański. Dziś odbywać się tam będzie "Dzień Tradycyji", a wśród atrakcji m.in. gawęda historyczna na temat Powstania Wielkopolskiego, wiersze o Wielkopolsce, "Godom po naszymu. Trochę gwary dla naszej wiary" w wykonaniu Pawła Kuleszy i koncert pieśni patriotycznych. Na stoiskacch swoją ofertę prezentują rzemieślnicy i rękodzielnicy z różnych rejonów Polski i zagranicy. Można tam znaleźć zarówno przysmaki i słodkości jak i biżuterię, ozdoby, ubrania i galanterię czy ręcznie szyte notesy.

Miłośnicy sportu, wioślarstwa i rywalizacji powinni wybrać się nad poznańską Maltę, gdzie wczoraj rozpoczął się Puchar Świata w Wioślarstwie. Do Poznania przyjechało ponad 850 zawodników z 45 państw. Jak podkreślają organizatorzy, to zdecydowanie rekord pod względem frekwencji uczestników. Na poznańskim torze z pewnością najwięcej emocji wzbudzać będą starty reprezentantów Polski, a ci zaprezentują się w bardzo silnej grupie. Wstęp na zawody jest bezpłatny, a organizatorzy zachęcają do kibicowania.

Wczoraj rozpoczął się również kolejny Malta Festival. Tegorocznym hasłem wydarzenia jest "Armia Jednostki", a kuratorem Nastio Mosquito.  Każdy dzień na Placu Wolności rozpoczynają  "Rozgrzewki", czyli różnego rodzaju zajęcia zachęcające do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dzień na Placu Wolności upływać będzie pod znakiem wystaw plenerowych, bioinstalacji, występów artystycznych, warsztatów, dyskusji czy spotkań z pisarkami, filozofami, politolożkami, działaczami. Wieczorami na scenie prezentować się będą artyści zarówno teatralni jak i muzyczny.

Nie można zapomnieć o bardzo ciekawym programie w ramach festiwalu, który przygotował Stary Browar Nowy Taniec. Dziś okazja do niezwykłego przeżycia jakim jest... oglądanie spektaklu teatralnego nago. Tak, publika, aktorzy, a także obsługa techniczna muszą przed wejściem na spektakl rozebrać się do naga. O tym i innych aspektach nadchodzącego tygodnia w teatrze w Starym Browarze opowiedziała w naszym wywiadzie kuratorka Joanna Leśnierowska.

Miłośnicy "Gry o tron", "Czarnobyla", "Małych Kłamstewek" i "Euforii" mają niepowtarzalną okazję, by zobaczyć uwielbiane przez siebie seriale na dużym ekranie w ramach HBO Go Night w Kinie Muza. Bijące rekordy popularności seriale będą wyświetlane w trzech kinowych salach oraz na tarasie letnim. Bezpłątne wejściówki uprawniające do wstępu będą do odbioru w kasach kina od godziny 10:00.

Kolejny weekend to także kolejne wyzwanie podczas Lata na Madalinie. Tym razem hasłem przewodnim jest "Żyj rodzinnie". W sobotę, o godzinie 11:30 do akcji ponownie włączą się Konstruktorzy, czyli zabawy klockami konstrukcyjnymi. O godzinie 13:30 odbędą się zajęcia z języka angielskiego dla najmłodszych, czyli "Anglo-maluch". Dzieci nieco starsze, czyli w wieku przedszkolnym i szkolnym będą miały swoje zajęcia z "Angielski w działaniu" o godzinie 14:15. O godzinie 15:00 dzieci będą mogły poznać tajemnice programowania, a już godzinę później rozpoczną się warsztaty bębniarskie. Na 16:30 zaplanowano Chemiczne Opowieści, natomiast pół godziny później w planach są "rodzinne planszówki i nie tylko".

Dziś także Parada Sobótkowa i Festiwal Światła. Sobótkowe instalacje, które wezmą udział w korowodzie zostały przygotowane przez mieszkańców nadwarciańskich poznańskich osiedli. Będzie je można podziwiać jeszcze na brzegu już od godziny 18:30 na plaży Wilda, niedaleko Łazienek Rzecznych. W programie znalazł się także pokaz ognia artystów ze Spin Projekt oraz muzyka w wykonaniu bębniarzy z Drum Work. Będzie również okazja do wspólnego wyplatania wianków, a około godziny 20:30 instalacje wraz z uczestnikami pojawią się na wodzie, by wyruszyć w Paradzie Sobótkowej w stronę Starego Portu. Jednocześnie w amifteatrze w parku Stare Koryto Warty rozpocznie się Festiwal Światła. Na jego uczestników czekają wizualizacje na ekranie, występ artystów teatru akrobatycznego "Z głową w chmurach" czy pokaz ogniowy - fireshow. Na skwerze przy ul. Czartoria będzie można podziwiać Liquidacje - manualne wizualizacje świetlne, tworzone na żywo, a na brzegu Warty - mapping stworzony przez Noriakiego.

Miłosnicy wody i pływania mogą skorzystać z basenu letniego na Chwiałce lub letniej pływalni w Parku Kasprowicza. Preferujący większy kontakt z naturą mogą wybrać się nad poznańskie jeziora, gdzie trwa sezon kąpielowy.

Można także podziwiać Poznań z perspektywy rzeki korzystając z tramwaju wodnego lub spędzić czas nad Wartą na jednej z nadwarciańskich plaż.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA