Artyści przeciw nienawiści – Stop Hate/Poster Show na MTP

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Ponad 160 plakatów wykonanych przez artystów, projektantów i grafików z całego świata można podziwiać na Międzynarodowych Targach poznańskich. W piątek wieczorem podczas wernisażu wystawy "Stop Hate / Posrer Show" przyznano nagrody dla autorów prac, które zdaniem jury konkursowego najlepiej przedstawiają założenia rywalizacji. Wspólnym mianownikiem wszystkich prac jest sprzeciw wobec zorganizowanej nienawiści, dyskryminacji i nietolerancji.

Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących rozpoczętego wczoraj Malta Festival Poznań 2019. Organizowana jest przez Malta Festival oraz stowarzyszenie Poznań Wolny od Nienawiści.

Do rywalizacji zaproszono artystów, grafików i projektantów z całego świata. Na konkurs wpłynęło około 900 prac z ponad 50 państw. Wszystkie łączy jedno - temat toksycznej nienawiści, która jest jedną z podstaw takich zjawisk jak rasizm, faszyzm, ksenofobia i dyskryminacja.

Międzynarodowe jury konkursowe wybrało 164 prace, które ostatecznie prezentowane są w Poznaniu na wystawie. Jej główna część znajduje się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie podczas wczorajszego wernisażu ogłoszono wyniki konkursu.

"Selekcja była prawdziwym wyzwaniem, a na wystawę wybraliśmy aż 164 plakaty. Ostatecznie postanowiliśmy przyznać 3 równorzędne nagrody oraz 9 honorowych wyróżnień."
prof. Mirosław Pawłowski, kurator konkursu

Nagrody otrzymali: Maja Wolna, Kamil Skrzypiec i Paweł Gojowy. Grand Prix konkursu zdobył prof. Piotr Garlick.

Najlepsze prace można oglądać w Holu Wschodnim MTP.

Jury podkreślało, że wybranie najlepszych prac nie było łatwe, nie tylko z uwagi na wysoki poziom zgłoszeń, ale także ze względu na różne podejście do tematu. Zauważalne było skupianie się na pewnych kwestiach przez reprezentantów danych regionów.

"Ze względu na międzynarodowy charakter konkursu w nadesłanych pracach mogliśmy zaobserwować nie tylko całe spektrum różnic stylistycznych, ale także coś, co nazwałbym „geografią przemocy”: pewne tematy przewijały się częściej w pracach autorów z Chin czy Bliskiego Wschodu, inne – w pracach artystów z Europy."
Krzysztof Hoffmann, jeden z koordynatorów wydarzenia

Wystawa dostępna będzie do 30 czerwca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA