Weekend w Kijowie z wylotem z Poznania

Stolica Ukrainy kusi złotymi kopułami cerkwi, przepysznymi kulinariami i niskimi cenami. To znakomite miejsce na krótki, niedrogi wyjazd.

Podróż autokarem będzie najtańsza, ale ze względu na długi czas oczekiwania na granicy z pewnością okaże się najmniej komfortowa. Dlatego polecamy samolot. Od pewnego czasu z Poznania do Kijowa latają „tanie linie”. Bezpośrednie połączenie z Ławicy do Boryspola gwarantuje w miarę szybką i niedrenującą portfela podróż. Oczywiście im wcześniej zarezerwujemy bilety, tym będą tańsze. Pamiętajmy jednak o wzmożonym ruchu podczas świąt prawosławnych, które wypadają tydzień później niż analogiczne święta w Polsce. Wówczas z racji natężenia ruchu mogą pojawić się opóźnienia lotów. Jeżeli zostaniemy „uziemieni” na lotnisku na dłużej niż 3h, najlepiej będzie skontaktować się z profesjonalną firmą odzyskującą odszkodowania za opóźnienia, np. AirHelp.

Noclegi i transport

Z lotniska łatwo dojechać do centrum miasta metrem lub autobusem. Po mieście jeżdżą też liczne trolejbusy. Ze względu na korki w dzień warto skorzystać z Ubera. Ceny przejazdów są niewysokie. W Kijowie jeździ też funikular, czyli osobliwe połączenie kolejki linowej z szynową. Warto przetestować ten rzadko spotykany środek transportu. Można z niego podziwiać znakomity pejzaż doliny Dniepru. Jeśli chodzi o noclegi, najlepiej wziąć hotel w centrum miasta. Do dyspozycji jest również sporo kwater airbnb. Jeżeli zarezerwujemy pobyt odpowiednio wcześnie noclegi wyniosą nas niewiele. Przeciętna cena noclegu dla 2 osób w dobrym standardzie to 140 zł za pokój.

Jak i co zwiedzać?

Po wylądowaniu warto kupić ukraińską kartę prepaid z dodatkowym pakietem danych. Za kilkanaście złotych zapewnicie sobie stały dostęp do internetu, który pozwoli na zwiedzanie miasta z Google Maps. Obowiązkowo należy zobaczyć zrekonstruowaną Złotą Bramę, ulicę Kreszczatik i Majdan Niepodległości. Wszystkim zainteresowanym katastrofą z 1986 roku polecamy Muzeum Czarnobylskie, a fanom prozy Bułhakowa Muzeum Jednej Ulicy. To jedyna placówka muzealna na świecie poświęcona w całości dziejom tak małego skrawka miasta.

Ławra Peczerska i cerkwie

Zdecydowanie największym zainteresowaniem turystów cieszą się majestatyczne budowle sakralne, jak Sobór Mądrości Bożej, Sobór św. Włodzimierza, Monaster sw. Michała Archanioła i wiele innych. Warto wspiąć się na dzwonnicę przy Soborze Mądrości Bożej i podziwiać wspaniałą panoramę Kijowa. Z kolei ogromny teren Ławry zajmują liczne klasztory i świątynie, których historia sięga nawet XI wieku. Ich pozłacane kopuły to symbol stolicy Ukrainy. Cerkwie to także centrum pielgrzymkowe. Możemy tam trafić na modlitewne śpiewy i religijne ceremonie prawosławia, intrygujące odmiennym rytuałem. To prawdziwa wizytówka miasta, która kusi zwiedzających licznymi zabytkami sztuki sakralnej. Wieczorami świątynie są pięknie podświetlone.

Kuchnia

Wszyscy smakosze będą zachwyceni ukraińską kuchnią. W Kijowie można zjeść smacznie i tanio, a sycący obiad zaczyna się już od 10 zł. Polecamy tradycyjny barszcz ukraiński, który znacznie różni się od potrawy znanej pod tą samą nazwą w Polsce. Wyjątkowy smak zawdzięcza unikalnemu połączeniu buraków, bulionu, przecieru pomidorowego oraz śmietany. Zawsze zawiera białą kapustę, nie znajdziemy tam fasoli. Inna doskonała zupa to rybna soljanka, również z dodatkiem śmietany. Warto spróbować także pierogi, czyli wareniki. Obok barszczu to potrawa narodowa Ukrainy. Doskonałą przekąską będzie Czeburek, czyli smażony pieróg nadziewany baraniną. W Kijowie popularne są restauracje gruzińskie, serwujące jakościowe Chinkali i Chaczapuri. Z kolei na lokalnych targach warto skosztować pysznego soku ze świeżo wyciśniętych granatów.

//