Trzy Tramwajarki/Czerwiec’56 - niezwykły spektakl już dziś w zajezdni na Gajowej

Autor: A. Karczewska fot. materiały organizatorów
REKLAMA

Już dziś wieczorem w starej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej odbędzie się spektakl plenerowy poświęcony wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 1956 roku, a konkretniej - trzem tramwajarkom, które stanęły na czele pochodu podczas poznańskiego zrywu robotniczego, za co zapłaciły bardzo wysoką cenę.

Trzy lata temu, z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca przygotowano widowisko "STUKOT/Czerwiec'56" poświęcone wydarzeniom, jakie rozegrały się na ul. Młyńskiej, gdy odbito z rąk władz znajdujące się tam więzienie.

W tym roku ten sam reżyser, Janusz Stolarski, zaprezentuje poznaniakom spektakl plenerowy poświęcony innym bohaterkom wydarzeń sprzed 63 lat.

W starej zajezdni przy ul. Gajowej zostanie opowiedziany fragment historii Poznańskiego Czerwca z perspektywy Trzech Tramwajarek, bohaterek wydarzeń. Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska stanęły na czele pochodu robotniczego ubrane w tramwajarskie mundury, niosąc biało-czerwoną flagę.

Zdjęcie kobiet jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych związanych z Poznańskim Czerwcem.

Wówczas tramwajarki liczyły, że władza nie użyje przemocy wobec protestujących, jeśli na czele pochodu będą szły kobiety. Niestety, okazało się, że za swoją odwagę musiały zapłacić bardzo wysoką cenę.

Wszystkie zostały aresztowane i brutalnie przesłuchiwane przez służbę bezpieczeństwa, przez co w efekcie były okaleczone do końca życia. Aż do śmierci nie otrzymały zadośćuczynienia za krzywdy, jakcih doznały.

W rolach głównych dzisiejszego spektaklu wystąpią Jagoda Gruszczyńska, Sylwia Marciniuk i Marta Pautrzak. Za produkcję odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, a projekt powstał przy współpracy z Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956, MPK Poznań, Zajezdnią Poznań oraz Stowarzyszeniem KMPS - Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu.

Spektakl jest częścią oficjalnych obchodów jest 63. rocznicy Powstania Poznańskiego - Czerwca '56, organizowanych przez Miasto Poznań, dofinansowany ze środków Miasta Poznania.

Początek spektaklu o godzinie 22:00 w starej zajezdni przy ul. Gajowej. Wstęp jest bezpłatny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA