Boże Ciało - czy trzeba iść na mszę i... gdzie zrobić zakupy?

Autor: Codzienny Poznań AK fot. pixabay
REKLAMA

Boże Ciało, a dokładniej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypada 60 dni po Wielkanocy. W kościele katolickim to święto uczczenia Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Czy należy ono do tzw. "świąt nakazanych" i katolicy zobowiązani są do uczestniczenia we mszy świętej i gdzie w tym dniu można zrobić zakupy?

Boże Ciało, zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, jest jednym ze świąt nakazanych, co oznacza, że wierni zobowiązani są do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej, a także do powstrzymania się od "prac niekoniecznych".

Zgodnie z tradcyją, w tym dniu odbywają się procesje, podczas których charakterystyczne jest sypanie kwiatków na drogę przez dzieci.

Z uwagi na fakt, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, obowiązuje dziś zakaz handlu. Oznacza to, że zamknięte są galerie handlowe, markety czy duże sklepy. Co ważne, zakaz obowiązuje każdą branżę, bez względu na rodzaj sprzedawanego towaru, co oznacza, że nieczynne są sklepy zarówno spożywcze, jak i m.in. odzieżowe, z elektroniką czy sprzętem AGD.

Wyjątkami są małe sklepy osiedlowe, w których "za kasą" stanie właściciel. W nagłych przypadkach można także udać się do niektórych sklepów sieci Żabka, Freshmarket lub Małpka, które mogą być otwarte pod warunkiem, że klientów obsługiwać będą właściciele i ajenci. Czynne są także stacje benzynowe, które posiadają także niewielkie sklepy z podstawowymi produktami.

Zakaz handlu nie obejmuje puktów usługowych, co oznacza, że kawiarnie, bary czy restauracje będą czynne.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA