36 lat temu Jan Paweł II pierwszy raz odwiedził Poznań jako papież

Autor: A. Karczewska fot. Przemysław Karczewski
REKLAMA

Dokładnie 36 lat temu Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Poznań jako papież Jan Paweł II. Była to zarazem druga wizyta papieża w Polsce. Uroczystości w stolicy Wielkopolski odbyły się na Łęgach Dębińskich, a na spotkanie z Janem Pawłem II przybyły tłumy wiernych. Otrzymaliśmy niepublikowane dotąd zdjęcia z tej wizyty.

Papież przyleciał śmigłowcem z Częstochowy do Poznania 20 czerwca 1983 roku. Wizyta rozpoczęła się wcześnie - już o godzinie 9:20. Uroczystość odbyła się na Łęgach Dębińskich, choć papieżowi zależało, by spotkać się z młodzieżą na placu Mickiewicza, jednak na to zgody nie wyraziły ówczesne władze.

Na Łęgach Dębińskich odprawiona została msza beatyfikacyjna Urszuli Ledóchowskiej. Następnie spotkał się także z duchowieństwem w poznańskiej Katedrze.

Podczas homilii Jan Paweł II przypomniał, że Poznań jest jednym z tych miast w Polsce, które bardzo wcześnie związały się z wiarą katolicką. Już dwa lata po Chrzcie Polski Poznań miał swojego biskupa. Wspomniał także inne historyczne wydarzenia, w tym m.in. przyjęcie cesarza Ottona III i legatów papieskich podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego.

"Od początku też, od czasów Mieszka, katedra biskupia w Poznaniu pozostaje pod wezwaniem świętego Piotra, a później obu apostołów: świętych Piotra i Pawła. Obaj też są patronami Poznania, ich postacie znajdują się w herbie miasta."
Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu

Papież kilkukrotnie zwracał się do zgromadzonego na Łęgach Dębińskich tłumu wiernych.

Z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Poznania przyjechali wierni nie tylko z Wielkopolski. Poznaniacy z chęcią przyozdabiali domy, okna i balkony witając papieża w swoim mieście. Podczas mszy wierni gromadzili się nie tylko na samych Łęgach, ale także w okolicy, przy Katedrze oraz na terenach nadwarciańskich. Każdy miał nadzieję choć z daleka zobaczyć papieża i osobiście uczestniczyć w odprawianej przez niego mszy.

Otrzymaliśmy ponad 30 wcześniej niepublikowanych zdjęć wykonanych przez fotografa z Poznania podczas papieskiej wizyty w Poznaniu, które ukazują nie tylko sam przyjazd papieża, ale także przygotowane do wizyty miasto. Wykonywane były na Łęgach Dębińskich oraz w rejonie Rataj i Starołęki. Fotografie przedstawione są w formie filmu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA