Dokonywali oszustw i wyłudzeń VAT na ponad 12 milionów złotych

Autor: A. Karczewska fot. archiwum
REKLAMA

Ponad 12 milionów złotych miała wyłudzić zorganizowana grupa przestępcza dokonująca oszustw podatkowych i wyłudzeń podatku VAT. W sprawie zatrzymano pięciu podejrzanych, którzy są mieszkańcami Wielkopolski. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymania były możliwe dzięki współpracy funkcjonariuszy z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Odzyskiwania Mienia KWP w Poznaniu.

Policjanci pracowali nad sprawą przez 2 lata. Rozpoczęli od analizy dokumentów, co pozwoliło na określenie skali procederu. Choć osoby z nim związane były świadome zainteresowania ze strony organów ścigania, funkcjonariuszom udało się zdobyć wystarczającą ilość materiału dowodowego potrzebnego do postawienia zarzutów.

Jak ustalili śledczy, proceder rozpoczął się w 2014 roku. Jak ustalono grupa prowadząca działalność gospodarczą w branży budowlanej wystawiała faktury na zawyżone kwoty na rzecz współpracujących z nią podmiotów. Sumy były nieadekwatne do faktycznie poniesionych kosztów. Odnotowano także przypadki wystawiania tzw. Pustych faktur, które nie miały jakiegokolwiek pokrycia w rzeczywistości. Proceder miał trwać do końca września 2015 roku.

W dniach 28-30 maja dokonano zatrzymania pięciu osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa podatkowe oraz wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 12 milionów złotych.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono nieruchomości i ruchomości podejrzanych w postaci samochodów, biżuterii, drogich zegarków oraz gotówki na kwotę 5 milionów złotych.

Wobec trzech osób zastosowano środki zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju. Pozostałe dwie osoby zostały objęte trzymiesięcznym aresztem.

Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA