"Uniwersytet to studenci". Pomnik-ławeczka stanął przed DS Hanka

Autor: Codzienny Poznań AK fot. Jagoda Haloszka/materiały prasowe UAM
REKLAMA

Przed Domem Studenckim „Hanka” stanął pomnik-ławeczka poświęcony… studentom. To jeden z elementów obchodów 100-lecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. W ten sposób uhonorowani zostali ci, bez których bogata historia uczelni nie byłaby możliwa.

Ławeczka przedstawia rozmawiających ze sobą studentów - kobietę i mężczyznę. Podłoże wykonane zostało z szarego, polerownego granitu strzegomskiego, natomiast odlew powstał z brązu. Studentka trzyma w ręku laptop, a student książkę, na której widnieje cytat. Są to słowa pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego, prof. Heliodora Święcickiego, które skierował do studentów: „Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i słońc wielkich”.

Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika rektor UAM prof. Andrzej Lesicki podkreślał, że „Uniwersytet to nie profesorowie, a studenci”. To właśnie ci, którzy przychodzą po wiedzę i doświadczenie są tymi, którzy tworzą Uniwersytet.

„Bardzo zależało mi, aby za pomocą tych pamiątkowych, związanych ze stuleciem Uniwersytetu Poznańskiego ławeczek, uhonorować oprócz ojców założycieli także studentów. Od początku tworzyli nasz Uniwersytet, stanowią jego fundament. Bo uczelnia to wspólnota profesorów i uczonych przez nich studentów. Pomysł uhonorowania założycieli ławeczkami-pomnikami zrodził się już w poprzednich kadencjach, bo te pierwsze ławeczki były stawiane na 90-lecie Uniwersytetu”
JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki


Ławeczka została ufundowana przez Fundację UAM. Lokalizacja nie jest przypadkowa - Dom Studencki „Hanka”, który nie tak dawno przeszedł gruntowną modernizację jest najstarszym akademikiem w Poznaniu i mieści się w samym centrum miasta, przy al. Niepodległości.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA