Poznań uruchamia linię minibusową, która połączy osiedla z węzłem przesiadkowym

Autor: A. Karczewska fot. UMP mapa: ZTM
REKLAMA

Od jesieni po Poznaniu kursować będzie nowa linia „minibusowa”. Busiki kursować będą w rejonach osiedli Nowe Ogrody oraz Lotników Wielkopolskich w celu zapewnienia lepszego skomunikowania tych rejonów z węzłem przesiadkowym na Ogrodach. Na razie linia będzie miała charakter pilotażowy.

Od dwóch lat mieszkańcy mogą korzystać z drogi, która połączyła os. Lotnictwa Wielkopolskiego bezpośrednio z ul. 5 stycznia. Nadal jednak wielu zwraca uwagę na słabe skomunikowanie tej części miasta pod względem transportu zbiorowego, w tym połączeń z węzłem przesiadkowym na Ogrodach.

By poprawić obecną sytuację podjęto decyzje o uruchomieniu nowej linii autobusowej, jednak będzie ona dość nietypowa jak na Poznań. Realizowana będzie bowiem przez minibusy. W pojazdach typu Iveco-Kapena Urby będzie miejsce na około 35 osób. Dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych - tylna para drzwi jest szersza i prowadzi do niskopodłogowej części.

Dlaczego takie pojazdy? Chodzi przede wszystkim o nośność i szerokość drogi, po której mają się poruszać. Standardowe autobusy o dużej pojemności miałyby problem z przejazdem.

Proponowana linia będzie kursować ulicami Nowina oraz 5 stycznia do Meissnera. Linia numer 121 połączy osiedla z węzłem Ogrody.

Linia ma zostać uruchomiona we wrześniu - na razie pilotażowo. Kursować będzie w dni robocze, w godzinach 5:00-19:00. W godzinach szczytów komunikacyjnych co 20 minut, a poza nimi co 30 minut.

„Obecne rozwiązanie to pilotaż, ale Miasto pracuje nad koncepcją skomunikowania z węzłami przesiadkowymi innych obszarów, oddalonych od przystanków komunikacji miejskiej, do których nie można dojechać standardowymi autobusami. Wstępne założenia będą znane po wakacjach, a realizacja zależeć będzie od możliwości finansowych miasta.”
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania


W ciągu ul. Nowina planowany jest nowy przystanek „Piękna”, który powstanie niedaleko szkoły.

Uruchomienie linii autobusowej to inicjatywa Małgorzaty Dudzic-Biskupskiej oraz Konrada Zaradnego, osiedlowych radnych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA