Poznań Miastem otwartym na ludzi. Stolica Wielkopolski wysoko w rankingach miast w Polsce

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Podczas uroczystej gali na X Kongresie Regionów we Wrocławiu, prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak odebrał nagrody przyznane Miastu - Poznań zajął pierwsze miejsce w konkursie „Miasta otwarte na ludzi” oraz znalazł się na podium w kategorii „Najbardziej innowacyjne miasta w Polsce” w prestiżowym rankingu Forbesa.

W zestawieniu „Miasta otwarte na ludzi” stolica Wielkopolski wyprzedziła na podium Wrocław i Gdańsk. Ranking ma na celu nagradzanie miast, które wychodzą na przeciw potrzebom różnym grupom mieszkańców - od najmłodszych po najstarszych, a także tym z niepełnosprawnościami.

Jak wyjaśnia członek Kapitułu Rankingu, prof. Grzegorz Gorzelak, jednymi z cech charakterystycznych dla takiego miasta jest wspieranie inicjatyw mieszkańców, pomaganie najsłabszym i integracja pokoleń.

Podczas tworzenia konkursu zwracano uwagę m.in. w jakim stopniu mieszkańcy mają wpływ na wydawanie pieniędzy z budżetu miejskiego, w jaki sposób integruje się pokolenia, jak miasto wspiera inicjatywy społeczne i jak spełnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

„Miasta otwarte to miasta szanujące ludzi bez względu na pochodzenie, kolor skóry, religię, czy orientację seksualną. Takie miasto budujemy z poznaniankami i poznaniakami.”
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania


Poznań nie tylko zwyciężył w tej kategorii, ale także okazał się najlepszy w prawie wszystkich kryteriach, jakie miały wpływ na ocenę. Doceniono m.in. działalność Centrum inicjatyw Lokalnych, Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz bogatą ofertę programów stypendialnych i działania na rzecz przyciągania studentów do miasta.

Stolicę Wielkopolski wysoko oceniono również w zestawieniu „Najbardziej innowacyjne miasta w Polsce”, gdzie zajęła trzecią pozycję. W tym rankingu oceniano m.in. w jaki sposób miasta wprowadzają innowacyjne projektu i wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA