Kuria nie wyda dokumentów dotyczących molestowania przez księdza, bo... przesłała je do Watykanu

Autor: A. Karczewska fot. pixabay, vid. x-news
REKLAMA

W poniedziałek sąd nakazał poznańskiej kurii wydanie dokumentów postępowania kanonicznego dotyczących podejrzenia o molestowanie przez jednego z księży w Chodzieży. Tymczasem kuria poinformowała, że ich… nie posiada, ponieważ zostały wysłane do Watykanu.

O sprawie pisaliśmy kilkukrotnie. Ksiądz Krzysztof miał przed laty molestować 14-letniego wówczas Szymona. Do kontaktów seksualnych miało dochodzić między nim a duchownym przez kilka kolejnych lat.

Po zgłoszeniu sprawy do prokuratury i kurii, ksiądz został natychmiast przeniesiony, a po zakończeniu postępowania kanonicznego, usunięty z kapłaństwa.

Prokuratura wnioskowała o udostępnienie niezbędnych dokumentów w sprawie, które są konieczne do przeprowadzenia pełnego postępowania. W odpowiedzi usłyszała, że dokumenty są objęte „tajemnicą zawodową” i nie mogą zostać przekazane.

W poniedziałek, 10 czerwca, odbyło się posiedzenie sądu, podczas którego rozpoznano zażalenie. Sędzia Małgorzata Ratajczak przyznała rację prokuraturze uznając, że abp. Stanisław Gądecki, arcybiskup poznański i przewodniczący Episkopatu, nie może w sprawie zasłaniać się tajemnicą zawodową.

Szczegółowe uzasadnienie decyzji zostanie przekazane 14 czerwca.

Tymczasem poznańska kuria poinformowała, że… nie posiada wspomnianych dokumentów, ponieważ zostały one przekazane do Watykanu z uwagi na fakt, że było to postępowanie Kongregacji Nauki Wiary. W rozmowie z dziennikarzami nie podano jednak informacji czy istnieją kopie dokumentów, a także kiedy oryginały miały zostać przesłane do Stolicy Apostolskiej. Przekazano jedynie, że nastąpiło to „przed wnioskiem prokuratorskim”.

Oznacza to, że prokuratura musi teraz wystąpić z wnioskiem o udostępnienie dokumentów na podstawie prawa międzynarodowego, co wydłuży czas postępowania.

Śledztwo cały czas toczy się "w sprawie", a nie przeciw komuś. Oskarżony ksiądz nie usłyszał jeszcze zarzutów karnych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA