11 osób oskarżonych o oszustwa metodą na wnuczka i policjanta

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Aż 11 osób usłyszało zarzuty w sprawie przeciw zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami tzw. metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Oskarżeni mieli działać w latach 2016-2018 i w tym czasie oszukać ponad 40 osób.

Według ustaleń śledczych, proceder trwał od grudnia 2016 roku do marca 2018. Członkowie grupy dzwonili do losowo wybranych osób, a następnie podając się za członka rodziny, funkcjonariusza lub pracownika banku prosiły o wypłatę gotówki. Powody były różne - rzekomy wypadek, który spowodował ktoś bliski czy problemy finansowe rodziny.

Gdy rozmówca wyrażał zgodę na przekazanie gotówki, w miejscu jego lub jej zamieszkania pojawiał się „kurier”, który odbierał pieniądze.

Wszystkie historie przedstawione przez oskarżonych były wymyślone i miały na celu wyłudzenie pieniędzy. Sprawcy działali w różnych konfiguracjach osobowych, przez co trudniej było ich zidentyfikować.

Każda osoba w grupie miała ściśle określone zadanie.

Grupie udało się w ten sposób oszukać 45 pokrzywdzonych, którzy w sumie stracili niemal milion złotych. Oskarżeni uczynili sobie z przestępstw stałe źródło dochodu.

Członkowie grupy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, paserstwa jak również "prania brudnych pieniędzy". Za zarzucane im czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA