Swarzędzki Szlak Meblowy – nowa atrakcja turystyczna blisko Poznania

Autor: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
REKLAMA

Ruszył Swarzędzki Szlak Meblowy. Dzięki niemu mieszkańcy i turyści będą mogli poznać tajemnice Swarzędza – miasta stolarzy. Szlak najlepiej zwiedzać podczas wycieczek z przewodnikiem. Pierwszy spacer odbędzie się w sobotę 15 czerwca 2019 roku.

Szlak powstał dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

"Społeczeństwo Swarzędza stara się pielęgnować tradycje stolarskie – choćby poprzez organizację Józefinek czy otwarcie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki. Naturalną kontynuacją naszych wcześniejszych działań jest stworzenie Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który łączy wątki stolarskie w jedną spójną całość "
Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Szlak prezentuje zarówno dzieje, jak i obecny stan rzemiosła meblowego. Na trasie znalazły się m.in.: dom Antoniego Tabaki – twórcy najnowocześniejszego zakładu meblarskiego w Polsce międzywojennej oraz miejsce po jego dawnej fabryce, późniejszym zakładzie słynnych Swarzędzkich Fabryk Mebli.

Podczas spaceru będzie można obejrzeć ekspozycję współczesnych mebli lokalnych producentów, prezentowaną w historycznym pawilonie oraz odnaleźć oryginalne meble plenerowe, ustawione w ramach Meblowania miasta. Finałem zwiedzania jest nowoczesna ekspozycja Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, gdzie w Strefie Stolarza można zobaczyć tradycyjny warsztat stolarski, poznać gwarowe nazwy narzędzi i zbudować wirtualne krzesło, a także... ugasić wirtualny pożar, ponieważ siedzibą Centrum jest dawna remiza strażacka.

"Unikatowym doświadczeniem, dostępnym jedynie w czasie wycieczek zorganizowanych, jest możliwość wizyty w działającym zakładzie stolarskim lub tapicerskim i wysłuchania opowieści pracujących w nim rzemieślników. Jako stolarz nie mogę tego nazwać inaczej, jak prawdziwym gwoździem programu"
Piotr Kasprzak, Starszy Cechu Stolarzy Swarzędzkich

Szlak można zwiedzać w trakcie wycieczek z przewodnikiem, które rozpoczynają się pod słynnym swarzędzkim krzesłem w rozmiarze XL, które stanowi charakterystyczny element panoramy miasta. Bilety w cenie 10 zł i 6 zł (ulgowy) można kupić online.

Po szlaku można też wędrować samodzielnie, korzystając z folderu, dostępnego w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, punktach informacji turystycznej oraz w wersji elektronicznej.

"W powszechnej świadomości Swarzędz łączy się z meblami. Wykorzystując to skojarzenie stworzyliśmy atrakcyjną ofertę bazującą na turystyce doświadczeń dla osób zainteresowanych rzemiosłem i lokalnymi tradycjami"
Jan Mazurczak, Prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA