Od jutra zmiany zasad korzystania z parkingów Park&Ride. Więcej opcji parkowania za darmo

Autor: A. Karczewska fot. UMP archiwum
REKLAMA

Od jutra, 11 czerwca, wchodza w życie przepisy uchwalone w połowie maja przez poznańskich radnych w sprawie zwiększenia grona osób uprawnionych do bezpłatnego pozostawiania swoich samochodów na parkingach Park&Raide (Parkuj i Jedź). Zmieni się również ogólna cena za pozostawienie pojazdu na parkingu.

Parkingi typu Park&Ride, czyli Parkuj i Jedź mają zachęcić mieszkańców Poznania i okolic do przesiadania się do komnikacji miejskiej, szczególnie wybierając się do centrum miasta. Po zaparkowaniu samochodu na takim parkingu, kierowca może przesiąść się na tramwaj lub autobus, których przystanki znajdują się w pobliżu.

Miasto stara się zachęcać do korzystania z takiej opcji coraz więcej osób. Stopniowo rozszerzane jest grono tych, którzy mogą pozostawiać swój pojazd na Park&Ride za darmo.

Początkowo, bezpłatnie parkować mogli posiadacze biletów okresowych ZTM Poznań, a następnie rozszerzono grono uprawnionych o posiadaczy biletów specjalnych, czyli np. bilety dla honorowych dawców krwi, bilety seniora czy biletów dla rodziców wychowujących czworo i więcej dzieci.

Podczas jednej z sesji Rady Miasta Poznania, która odbyła się w maju, wprowadzono kolejne modyfikacje. Od jutra darmowe parkowanie na parkingach Park&Ride będzie przysługiwało także posiadaczom biletów okresowych na trasę, Biletów w Programie Premiowym oraz bilety w ramach oferty PEKA Firma. Oznacza to, że wszystkie rodzaje biletów długookresowych zapisywanych na kartach PEKA będą umożliwiały wjazd na parking na takich samych zasadach.

Jutro w życie wejdą także zapisy dotyczące zmiany cen. Wysokość opłaty parkingowej na parkingach Park&Ride zostanie obniżona z 15 na 10 złotych, co jest zbieżne z obniżeniem w taryfie biletowej ceny biletu 24-godzinnego na strefę A, która zacznie obowiązywać od 1 sierpnia br.

Opłata za parkowanie obowiązuje od momentu wjazdu na parking do zakończenia doby parkingowej (parking jest otwarty 7 dni w tygodniu w godzinach 4.30-2.30, z codzienną przerwą na konserwację od godz. 2.30 do godz. 4.30).

Na podstawie dowodu wjazdu kierowcy mogą – bez konieczności dodatkowego zakupu biletu na autobus czy tramwaj – korzystać z transportu publicznego organizowanego przez ZTM we wszystkich strefach.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA