Od 1 lipca trzeba będzie więcej zapłacić za śmieci

Autor: A. Karczewska fot. pixabay tabela. ZKZL
REKLAMA

Od 1 lipca mieszkańcy Poznania i gmin, które należą do związku GOAP zapłacą więcej za śmieci. Stawki są zróżnicowane i wynikają głównie z faktu ogólnego wzrostu cen za wywóz śmieci na terenie całego kraju, a także m.in. z fakt, że konieczne było znalezienie rozwiązania, które uniemożliwiłoby uchylanie się od opłat przez niektórych. Nowe stawki opłat na terenie GOAP wprowadzane są dopiero sześć lat po wejściu w życie tzw. "ustawy śmieciowej" z 2013 roku.

Stawki po raz kolejny faworyzują tych, którzy dbają o segregację odpadów. W budynkach wielorodzinnych opłata od osoby wyniesie 14 złotych, a w domach jednorodzinnych oraz budynkach do czterech lokali 16 złotych.

Ci, którzy nie prowadzą selektywnej zbiórki zapłacą o 10 złotych więcej niż do tej pory, czyli 30 złotych od osoby.

Co ważne, jednocześnie od 1 lipca zlikwidowana zostanie stawka degresywna, z której najczęściej korzystały rodziny wielodzietne. Pozwalała ona na obniżenie opłat w gospodarstwach domowych, w których żyją cztery lub więcej osób.

W praktycze oznacza to, że np. pięcioosobowa rodzina, która obecnie za śmieci płaci 54 złote, po zmianach zapłaci o kilkanaście, a nawet ponad 20 złotych więcej.

Twórcy zmian zapowiadają, że trwają prace nad możliwymi ulgami dla rodzin wielodzietnych. Miałyby one wejść w życie dopiero od stycznia 2020 roku i być skierowane do tej konkretnej grupy społecznej.

Powodem rezygnacji ze stawki degresywnej był nadużycia ze strony mieszkańców i właścicieli nieruchomości. Wykorzystywali oni bowiem lukę w prawie, która nie precyzowała jak rozumieć przepisy w budynkach, w których z punktu widzenia formalno-prawnego nie było wydzielonych lokali. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, w których np. właściciel kamienicy twierdził, że wszyscy mieszkają w jednym lokalu, co oznacza, że obowiązuje dla nich stawka 6 złotych, a nie 12 złotych od osoby.

Wiele gmin i miast w Wielkopolsce wprowadziło podwyżki opat już wcześniej, w tym od 1 stycznia 2019 roku. Nowe stawki na terenie związku GOAP zaczną obowiązywać dopiero sześć lat po wejściu w życie tzw. "ustawy śmieciowej".

Podczas głosowania członkowie związku przyznali, że uchwalenie podwyżek jest słuszną decyzją. Wynika ona m.in. ze znacznego wzrostu ilości odpadów, kosztów ich zagospodarowania i utylizacji, zaległości z ubiegłych lat, a także wciąż rosnącymi kosztami transportu i energii.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA