Coraz więcej prób oszustw przy sprzedaży nieruchomości w Wielkopolsce. Zatrzymano już 3 osoby

Autor: A. Karczewska fot. Rada Izby Notarialnej w Poznaniu
REKLAMA

W zaledwie kilka tygodni dzięki czujności notariuszy i współpracy z policją oraz prokuraturą, udało się udaremnić sześć prób sprzedaży nieruchomości przez przestępców, którzy posługiwali się sfałszowanymi dokumentami. Notariusze ostrzegają, że tego typu prób w ostatnich tygodniach jest coraz więcej w Wielkopolsce, szczególnie w Poznaniu.

Działania przestępców mają zwykle ten sam schemat. Oszuści wybierają niezabudowaną lub opuszczoną nieruchomość, a następnie, dzięki uzyskanym informacjom lub danych skradzionym z ksiąg wieczystych i ewidencji gruntów, ustalają stan prawny nieruchomości i jej właścicieli.

Następnie przestępcy publikują ogłoszenia, zwykle na popularnych portalach internetowych, o sprzedaży nieruchomości w atrakcyjnych cenach. Skuszeni ofertą potencjalni klienci wpłacają im opłaty rezerwacyjne lub zaliczki.

Następnie oszust udaje się wraz z klientem do notariusza, gdzie chcą zawrzeć umowę kupna-sprzedaży. Przestępcy posługują się sfałszowanymi dowodami osobistymi, a czasem także i podrobionymi aktami notarialnymi, które trudno odróżnić od oryginału osobom trzecim.

Jak podkreślają notariusze, oszuści zwykle wymagają zapłaty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w gotówce. Notariusze zalecają wówczas kupującym depozyt notarialny lub zapłatę przelewem. Jak mówią, takie nietypowe żądanie ze strony sprzedawców także powinno wzbudzić podejrzenia kupujących.

„Podkreślenia wymaga profesjonalne podejście notariuszy, którzy wykrywali i natychmiast zgłaszali podejrzane transakcje organom ścigania. Pozytywnym aspektem jest dobra współpraca z funkcjonariuszami Policji i Prokuratury, którzy szybko reagowali i dokonywali zatrzymania przestępców nawet na gorącym uczynku”
dr Andrzej Rataj Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu


Do tej pory udało się udaremnić sześć transakcji, a w sprawie zatrzymano trzy osoby. Notariusze podjęli ścisłą współpracę z organami ścigania w tym zakresie, jednak podkreślają, że kupujący powinni wykazać się dużą czujnością przy dokonywaniu zakupu nieruchomości szczególnie w przypadku podejrzanie atrakcyjnych ofert lub nietypowego zachowania sprzedającego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA