Miało być ładnie, a wyszło... tanio. Osiedlowi radni apelują o porządek na ul. św. Marcin

Autor: A. Karczewska fot. Tomasz Dworek RO Stare Miasto
REKLAMA

Wysokiej jakości granit, który miał zostać użyty do ułożenia nawierzchni na przebudowanym odcinku ul. św. Marcin został zastąpiony tańszą kostką betonową. I choć na pierwszy rzut oka wygląda to poprawnie, to po uważniejszym spojrzeniu można zauważyć, że zaledwie kilkanaście tygodni po oficjalnym oddania ulicy do użytku, jest już brudna. Staromiejscy radni apelują o wyższe standardy przy wykonywaniu kolejnych fragmentów jednej z głównych poznańskich ulic.

Jak zauważają radni z Rady Osiedla Stare Miasto, w zatwierdzonym projekcie modernizacji ul. św. Marcin nawierzchnia miała zostać wykonana z wysokiej jakości granitu. Ostatecznie jednak zdecydowano się na tańszą kostkę betonową, choć koszty całej inwestycji były bardzo duże.

Beton o wiele szybciej przyjmuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które wnikają w głąb kostki i są trudne do usunięcia. W efekcie trakt pozostaje stale brudny.

Staromiejscy radni zauważają, że choć od oficjalnego otwarcia przebudowanego odcinka ul. św. Marcin minęło zaledwie kilkanaście tygodni, to "posadzka jest cała w plamach najróżniejszego pochodzenia".

"Rzecz w tym, żeby nawierzchnie reprezentacyjnych traktów, a takim ma się stać Św. Marcin, wykonywane były z dobrych i od wieków stosowanych nawierzchni kamiennych, które można łatwiej i taniej utrzymywać w czystości, a ponadto lepiej się prezentują"
Andrzej Rataj, miejski radny i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto

Innym problemem na jaki zwracają uwagę osiedlowi radni to piasek, którego użyto do wypełnienia szczelin w posadzce. Z uwagi na fakt, że jest on łatwo wymywany i wywiewany, pojawiają się ubytki. Zdaniem radnych, może to w dalszej perspektywie doprowadzić  do wypadania płytek, a następnie obluzowania części nawierzchni, jeśli nie będzie on na bieżąco uzupełniany.

"Należy zatem zabezpieczać w budżecie Miasta stosowne kwoty na regularne mycie całej ul. Św. Marcin oraz dbanie o elementy wyposażenia, doraźne opróżnianie popielniczek będących integralną częścią koszy na śmieci oraz systematyczne uzupełnianie wymywanego piasku. Niestety różne zaniechania na etapie inwestycji, będą skutkować wysokimi kosztami utrzymania przez wiele kolejnych lat"
Maria Stachowiak – Krzyżaniak, RO Stare Miasto

Jak zauważa Rada Osiedla Stare Miasto, w 2019 roku na mechaniczne mycie i polewanie ul. św. Marcin ZDM przewidział 252 tysiące złotych. Za tękwotę do końca roku ulica szorowana będzie ośmiokrotnie. Na wszystkie drogi, łącznie ze Świętym Marcinem, zabezpieczono 742 tysiące złotych. Pokazuje to, jak wiele środków przeznaczonych zostanie tylko na jeden trakt, podczas gdy pozostała kwota musi zostać podzielona pomiędzy inne staromiejskie ulice, także te wokół Starego Rynku, które są równie często odwiiedzane każdego dnia przez turystów i mieszkańców.

Osiedlowi radni apelują, by przy realizacji kolejnych odcinków ul. św. Marcin stosować wysokiej jakości materiały, które choć jednorazowo są większym wydatkiem, są tańsze w utrzymaniu, a to z kolei w dalszej perspektywie jest mniej obciążające dla miejskiego budżetu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA