Jarmark Świętojański po raz 44. Co przygotowano w tym roku?

Autor: A. Karczewska fot. Mikołaj Rój
REKLAMA

Setki drewnianych domków i kramów, a w nich unikatowe i regionalne przysmaki i wyroby rękodzielnicze. Już w sobotę rozpocznie się 44. Jarmark Świętojański, czyli najstarsze tego typu wydarzenie w Poznaniu. Jak zwykle w programie znalazły się również koncerty, spektakle teatralne, warsztaty, pokazy i inne atrakcje.

Jarmark Świętojański jest najstarszym organizowanym w Poznaniu i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w mieście. Uroczyste otwarcie już jutro, 8 czerwca.

W samo południe rzemieślnicy otrzymają od wiceprezydent Poznania, Katarzyny Kierzek-Koperskiej symboliczne klucze do Miasta. Zaplanowano też widowisko nawiązujące do czterech żywiołów, a także szereg innych atrakcji.

W tym roku dla najmłodszych przygotowano Strefę Gier i Zabaw, które pojawią się także w wersji XXL. Dzieci będą mogły zagrać m.in. w wielkie szachy czy ogromne drewniane klocki z gry Jenga.

Atrakcje zaplanowano przez cały czas trwania Jarmarku, czyli aż do 23 czerwca.

„W każdy piątek na dzieci czeka Spotkanie z Legendami Poznańskimi - spektakl teatralny i warsztaty tematyczne. W programie nie zabraknie też tradycyjnej akcji "Bajkowy Rynek- Poznań czyta dzieciom". We wszystkie niedziele dzieciom czytać będą znani i lubiani poznaniacy. Po każdym takim spotkaniu na najmłodszych czeka spektakl teatralny nawiązujący do tematu książki”
Anna Dorna, prezes Fundacji Flow ArtW weekendy na Starym Rynku odbywać się będą m.in. warsztaty kaligrafii i plecenia wianków, a także pokazy rzeźbienia w drewnie i dawnych sztuk walki. Nie zabraknie również koncertów i występów na scenie.

Tradycyjnie pojawi się również wątek charytatywny oraz poznański.

„Tradycyjnie 15 i 16 czerwca wspierać będziemy Hospicjum Palium i Fundację Bread of Life. Natomiast sobota, 22 czerwca będzie Dniem Tradycji. Na scenie przy ul. Woźnej wystąpi Kapela Zza Winkla, można będzie posłuchać wierszy w gwarze poznańskiej oraz zobaczyć pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim. W ostatni dzień jarmarku poznaniacy zobaczą widowisko "Noc Kupały" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy”
Anna Dorna, prezes Fundacji Flow ArtPodczas Jarmarku swoją ofertę zaprezentują rzemieślnicy i rękodzielnicy z różnych rejonów Polski i zagranicy. Pojawią się zarówno przysmaki i słodkości jak i biżuteria, ozdoby, ubrania i galanteria czy ręcznie szyte notesy.

„Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Domki zapełnią się obfitością słodyczy z Turcji i Grecji. Smakosze rodzimych produktów znajdą na jarmarku tradycyjne podlaskie wędliny, poznańskie rogale Świętomarcińskie, miody z wielkopolskich i sandomierskich pasiek i inne wyroby pszczele. Na stoiskach pojawią się także naturalne kosmetyki z małych rodzinnych manufaktur, przetwory owocowe z ekologicznych upraw oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki”
Iwona Rafińska, prezes spółki TargowiskaCoś dla siebie znajdą również miłośnicy „staroci” - pojawią się handlarze, kolekcjonerzy, filateliści i numizmatycy.

Stoiska handlowe czynne będą codziennie od godziny 10:00 do 21:00 lub do „ostatniego klienta”.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA