Naukowcy rozmawiają o PeWuCe

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa "Powszechna Wystawa Krajowa 1929 - obszary znaczeń", poświęcona największej wystawie w historii Polski, czyli PeWuCe. Profesorowie, specjaliści i studenci rozmawiają o osiągnięciach artystycznych i architektonicznych wydarzenia, które na stałe wpisało się w historię Poznania.

Uczestnicy konferencji skupiają się przede wszystkim na architektonicznych i artystycznych osiągnięciach PeWuKi. Starają się również spojrzeć na to z perspektywy obecnych czasów, dzięki czemu mogą określić wartości konserwatorskie wystawy i znaczenie dla współczesności.

"Targi Poznańskie byłyby zupełnie inne, gdyby nie PeWuKa. Bardzo możliwe, że pozostałyby małymi, prowincjonalnymi targami albo w ogóle zniknęłyby z mapy Polski. Cały Poznań wiele zawdzięcza Powszechnej Wystawie Krajowej - sława miasta rozniosła się wtedy po kraju i poza jego granicami."
Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP

Organizatorem rozpoczętej dziś konferencji jest Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej i Instytut Historii Sztuki UAM. Wydarzenie potrwa dwa dni i zakończy się jutro.

"Cieszę się, że mamy możliwość współorganizowania tej konferencji. Dzięki PeWuCe w Poznaniu powstały nowe obiekty, z których do dziś korzystamy. Przykładem może być m.in. budynek domu studenckiego Hanka, który początkowo był hotelem dla gości wystawy."
prof. Marek Nawrocki, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Nie da się ukryć, że PeWuKa bardzo pomogła Poznaniowi w rozwoju. Przy okazji organizacji wydarzenia w mieście przeprowadzono szeereg inwestycji - zakładano kanalizację, wodociągi i sieć gazową. Wiele ulic zyskało nową nawierzchnię, a gazowe latarnie zostały zastąpione elektrycznymi.

Powstało również wiele budynków, w tym przede wszystkim tych związanych z obszarem wystawowym - Dworzec Zachodni przy ul. Głogowskiej, hotel "Polonia" przy ul. Grunwaldzkiej, budynek PKO z kinem Bałtyk  przy ul. Roosevelta, Palmiarnia i budynek mieszkalny z restauracją "Magnolia" przy parku im. T. W. Wilsona czy Miejska Szkoła Handlowa proj. Stefana Cybichowskiego przy ul. Śniadeckich.

O znaczeniu Wystawy dla Poznania mówił również podczas oficjalnej inauguracji konferencji prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak.

"PeWuKa to coś więcej niż tylko wystawa. Nigdy wcześniej ani później Polska nie widziała wydarzenia zorganizowanego z takim rozmachem i na taką skalę. PeWuKa jest porównywana do współczesnych światowych wystaw EXPO i międzynarodowych kongresów. Zajęła ogromny, ponad 60-hektarowy obszar, dała impuls do dalszego rozwoju Poznania i całego kraju. PeWuKa to bardzo ważne 138 dni w historii miasta, którym zawdzięczamy rozkwit terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich."
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA