5 sposobów na oczyszczenie powietrza w domu

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Wyniki wydanego przez Światową Organizację Zdrowia raportu o zanieczyszczeniu powietrza mogą szokować. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 36 to polskie miejscowości. To ostatni moment, żeby działać, dlatego wychodząc na ulice zakładamy maski antysmogowe i szukamy sposobów na oczyszczenie powietrza w domu. Jak to zrobić? Czy hodowanie roślin w mieszkaniu jest wystarczające, by oddychać w nim pełną piersią? Testujemy 6 metod na oczyszczenie powietrza w domu.

1. Rośliny nie wychodzą z mody

Takiego zestawienia nie sposób zacząć jakimkolwiek innym akcentem. To prawda stara jak świat: rośliny genialnie filtrują powietrze. A przy tym nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, uspokajają i odprężają zmęczony wzrok. Kwiatów nigdy za wiele, dlatego czy to dla pełniejszego oddechu, czy upiększenia domu, warto mieć ich w swoim otoczeniu co najmniej kilka. Które z nich najlepiej radzą sobie z zanieczyszczeniami i dwutlenkiem węgla? W sypialni postaw nefrolepis wyniosły (paproć), bluszcz pospolity, skrzydłokwiat lub dracenę. Poradzą sobie z niewidocznymi gołym okiem toksynami, a nawet w pewnym stopniu zniwelują działanie alergenów. Pamiętaj jednak, że kilka kwiatów w mieszkaniu może być niewystarczające, by poradzić sobie z wdzierającym się oknami smogiem.

 

2. Nie zapominaj o odkurzaniu

Banalnym sposobem na oczyszczenie powietrza w mieszkaniu jest jego częste odkurzanie. Ta nielubiana przez wielu domowa czynność nie tylko pomaga w utrzymaniu porządku. Odkurzacze, oprócz zbierania zanieczyszczeń z podłóg i dywanów, mogą zatrzymywać też drobnoustroje. Ważne jest przy tym posiadanie odkurzacza ze szczelnym filtrem HEPA. Jeżeli domownicy borykają się z alergiami, warto przemyśleć usunięcie z mieszkania dywanów i ciężkich zasłon, które są świetnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy.

3. Wietrzenie i systemy wentylacji

Alergiom i chorobom dróg oddechowych nie sprzyjają też zabrudzone systemy wentylacji. Staraj się więc regularnie czyścić systemy wentylacyjne w kuchni i łazience. To pomieszczenia, w których często jest ciepło i wilgotno, a to idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Pamiętaj również o okapie i czyść go regularnie, żeby mógł skutecznie usuwać z pomieszczenia zapachy jedzenia. Nie zapominaj też o standardowym wietrzeniu mieszkania, ale uwaga – nigdy podczas alarmu smogowego.

4. Włącz oczyszczacz powietrza

Popularne w ostatnim czasie oczyszczacze powietrza odpowiedź na coraz bardziej zanieczyszczone powietrze. Zauważamy, że wdziera się ono do naszych domów i szukamy sposobów na pozbycie się go. A oczyszczacz to jeden z najskuteczniejszych z nich. Najlepiej działają sprzęty wyposażone w filtry HEPA – potrafią zatrzymywać do 99,9% zanieczyszczeń. Wychwytują roztocza, pyłki i kurz. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, jak głośno pracuje urządzenie, jakie posiada filtry oraz jaki jest jego stopień filtracji powietrza.

5. Dbaj o wilgotność powietrza

Zbyt mała wilgotność powietrza skutkuje swędzeniem i suchością skóry czy drapaniem w gardle. Z kolei nadmierna wilgotność idzie w parze z pleśnią, a za nią – choroby układu oddechowego i infekcje. Przyjmuje się, że zdrowy poziom wilgotności latem nie przekracza 60%, a zimą – 30%. Jeśli w borykasz się z nadmiarem wilgotności w domu, warto zaopatrzyć się w osuszacz powietrza, który utrzyma jej optymalny poziom.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neonet.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA