Podpisano umowę na renowację Fortu VII

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Fort VII zostanie poddany renowacji i procesowi adaptacji, która pozwoli na jeszcze lepsze prezentowanie historii tego miejsca i samego miasta. Na terenie obiektu mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Dzięki inwestycji powstanie m.in. nowa ścieżka fortyfikacyjna.

Podpisano umowę, która pozwoli na przeprowadzenie renowacji, obejmującej podziemne pomieszczenia w obrębie prawego majdanu, prawą podwalnię, a także prace porządkowe na zewnątrz. Odnowiona zostanie również frontowa elewacja koszar szyjowych wraz z główną bramą wjazdową do fortu, a także budynkiem Blokhauzu.

W ramach prac odtworzone zostaną m.in. zasypane stanowiska artyleryjskie.

Powstanie także nowa ekspozycja, czyli ścieżka fortyfikacyjna. Jej utworzenie będzie możliwe po uporządkowaniu zieleni na obszarze prawego majdanu i stokach nachylonych w kierunku fosy.

„Pamiętajmy, że na terenie Fortu VII działał pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. W miejsce to przyjeżdża wiele wycieczek, także zagranicznych, które oglądają miejsce kaźni, patrząc z lekkim niesmakiem. Teraz to wszystko się zmieni - ten ważny obiekt będzie prezentował się naprawdę godnie.”
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania


Po renowacji do dyspozycji odwiedzających Fort VII będą multimedialne makiety, które będą przedstawiać militarną historię obiektu.

„Goście fortu usłyszą odgłosy toczącej się bitwy i wejdą do prochowni pełnej beczek z prochem. Na stanowiskach strzelniczych na odwiedzających będą czekały armaty, do których amunicje będzie dostarczać unikatowa winda amunicyjna.”
Urząd Miasta PoznaniaWartość całego projektu to ponad 23 miliony zł, z czego 8 milionów zł pochodzi z budżetu Miasta, a około 11  mln zł to dofinansowanie unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wykonawca zadeklarował zakończenie prac do 30 września 2020 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA