“Wolność” rozświetlona na Placu Wolności

W centrum Poznania pojawił się nowy neon z napisem „Wolność”. Oficjalne rozświetlenie instalacji zamontowanej na budynku Arkadii na Placu Wolności odbyło się wczoraj. To jeden z elementów poznańskich obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów po upadku komunizmu w Polsce.

Rozświetlenie neonu poprzedził koncert donGURALesko, który został zaproszony przez Fundację Malta i z tej okazji przygotował specjalny utwór „20”. Tekst powstał na podstawie eseju “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” profesora Timothy’ego Snydera, profesora Uniwersytetu w Yale, który specjalizuje się we współczesnych dziejach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w historii nowożytnego nacjonalizmu.

Hasłem przewodnim wczorajszym obchodów było „ani słowa bez nas”. Podczas koncertu muzyk podkreślił rolę, jaką w życiu Polski i Polaków odegrały wybory z czerwca 1989 roku. Przyznał, że jest świadomy tego, że sam czerpie korzyści z przemian, jakie zaszły wówczas w Polsce.

„Jestem beneficjentem tego, co się wtedy stało. Bo przyszło mi żyć w wolnym kraju – mogę iść po bułki do sklepu, bomby z nieba nie lecą, jestem z tego powodu bardzo wdzięczny. Uczę moje dzieciaki, że warto brać udział w wyborach. Nic o nas bez nas!”

donGURALesko

Po koncercie na scenie pojawili się przedstawiciele władz samorządowych.

„Plac, na którym jesteśmy, od stu lat, od czasów zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego kojarzy nam się z wolnością. Ale wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Od 30 lat możemy się nią cieszyć. Korzystajmy z niej, bierzmy udział w wyborach. Neon, który za chwilę rozbłyśnie, niech nam przypomina o mądrym korzystaniu z wolności.”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Pomysłodawcą neonu jest Kamil Kłopocki.

Przy wyborze miejsca, w którym powinna pojawić się instalacja nie było problemów z uzasadnieniem, dlaczego to właśnie na Arkadii ma zostać zainstalowana. Z jednej strony nawiązuje do dawnego neonu trykających się koziołków, który dawniej świecił w tym miejscu. Z drugiej wskazuje miejsce, w którym poznaniacy zbierają się, by pokazać swoje poglądy, okazać poparcie lub jego brak dla danych działań. Prawo do zgromadzeń publicznych jest jednym z praw, jakie posiadają obywatele państw demokratycznych.