Plany Poznania na przestrzeni wieków

Autor: Andrzej Goliński
REKLAMA

„Kartografia jest nauką o mapach, metodach ich sporządzania, zastosowania i wykorzystania. Zajmuje się przedstawianiem powierzchni kuli ziemskiej na płaszczyźnie rysunku mapy. Przekazuje informacje przestrzenne w formie graficznej bądź cyfrowej”.

Tak mówi ogólnie przyjęta definicja encyklopedyczna. Ważne jest też przytoczenie pochodzenia słowa kartografia. Słowo to wywodzi się z języka greckiego, a konkretnie z dwóch słów, oznaczających arkusz papieru (Φύλλο χαρτιού) i pisanie (Γραφής).

Na obecnym poziomie wiedzy o społeczeństwie trwają spory wśród naukowców świata o pierwszeństwo powstania mapy. Co pewien czas publikowane są sensacyjne odkrycia, mogące dokonać rewolucji w historii wydarzeń dziejowych świata. Tak jest w przypadku chińskiej mapy świata datowanej na 4000 tysiące lat p.n.e. Taką mapę odnaleziono w 1981 roku po śmierci dr Hendonsa Harrisa wśród pozostawionych przez niego dokumentów. Odnaleziona przez jego córkę mapa została uznana przez autorytety kartografii za autentyczną. Córka Harrisa, Charlotte Harris Rees, posiadająca takie same zainteresowania, jak ojciec, ukazuje tą historię w swojej książce "Sekretne mapy starożytnego świata".

Starożytne i średniowieczne mapy świata z racji podróży znanych nam z historii odkrywców ukazują nam zaznaczone miasta w sposób graficzny z zaznaczonymi charakterystycznymi budowlami, sakralnymi czy też świeckimi. Rozwój urbanistyczny miast wymusza tworzenie ulic i szlaków tranzytowych, a także dla orientacji, nadanie im ogólnie przyjętych nazw, charakterystycznych dla danej okolicy. Drukarstwo ułatwia tworzenie wielu egzemplarzy, niekiedy przechodzących w dzieła sztuki.

Plany polskich miast w zależności od epoki powstają na zamówienie władz miejskich, czy też możnowładców ze względu na koszt opracowania. Miasto Poznań nie odstawało od innych miast terenów Polskich tworząc własne plany miasta, dając nam świadectwo rozkwitu i zamożności. Czas zaboru, to plany miasta o niemieckojęzycznych nazwach niekiedy zgermanizowanych. Ilość powstałych planów powiększa się wraz z ujawnieniem zbiorów będących w posiadaniu osób prywatnych, niekiedy na innych kontynentach.

Plany miasta Poznania zgromadzone przez pana Mirosława Krasnowskiego, to unikatowa kolekcja pokazująca na przestrzeni wieków rozwój i urbanizację miasta, przybliżająca nam historię i społeczeństwo tamtych lat. Więcej szczegółów w programie na żywo z udziałem kolekcjonera i miłośnika papierowej kartografii.

Partnerem programu jest Fundacja Santander Bank Polska i Grupa Santander, a cały program będzie można oglądac na żywo o godzinie 16:00 na naszym portalu. 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA